1-р ангийн сурагчдад 9-р сарын 1 гэхэд бэлэн танилцуулга. "9-р сарын 1" илтгэлүүд. Тоглоом "Энэ бол би, энэ бол би, энэ бол миний найзууд!"

Хичээлийн цаг

"Мэдлэгийн орон руу аялал"

(1 анги)

Зорилтот: сургуультай танилцсан эхний өдөр хүүхдүүд болон тэдний эцэг эхчүүдэд эерэг сэтгэл хөдлөлийг бий болгоход хувь нэмэр оруулах.

Даалгавар: 1. Оюутнуудын бүтээлч үйл ажиллагааны түвшинг нэмэгдүүлэхэд хувь нэмэр оруулаххамтын тоглоомын аялалд оруулах замаар.

2. Хүүхдүүдэд сургуулийн зан үйлийн дүрмийг мэддэг болоход нь тусал.

3. Хүүхдэд нэгдүгээр ангид сурсан сургуулийн хичээлүүдтэй танилцах нөхцлийг бүрдүүлэх.

4. Харилцааны явцад туршлага, мэдлэгээ хуваалцах хүчтэй хүслийг бий болгох.

Тоног төхөөрөмж: "Мэдлэгийн газар руу аялах" танилцуулга, муу шидтэн ба Мэдлэгийн орны оршин суугчдын захидал бүхий дугтуйнууд, сургууль, сургууль, сургуулийн бус сургуулийн зан үйлийн дүрмүүд бүхий зурагтай хүснэгтүүд, "Цүнх цуглуулах" тоглоомын хэрэгсэл ”, 3 бөмбөлөг, 160,175,140 гэсэн тоотой шахмал, бөмбөлөг дэх тэмдэглэл, ангийн сурагчдын тоогоор чихэр, соронзон хальс, хайч.

Чимэглэл: 9-р сарын 1-нд анги танхимыг бөмбөлөг, зургаар чимэглэсэн; Чихэр нь сандал бүрийн нуруун дээр туузаар бэхлэгддэг.

Хөгжмийн зохион байгуулалт: хүүхдүүдэд зориулсан дуунууд.

Баярын явц:

1 слайд (Сургуулийн тод зураг, 9-р сарын 1)

У.: Сайн байцгаана уу, эрхэм залуус аа, аав, ээжүүд ээ, баярын зочид! Хүсэн хүлээсэн өдөр ирлээ. Сургуулийн хаалга тавтай морилно уу! Бүгд энд байгаа болов уу? Шалгацгаая!

Хичээнгүй охид энд байна уу?

Ухаалаг залуус уу?

Халамжтай ээжүүд үү?

Ухаантай аавууд уу?

Сайн эмээ өвөөг яах вэ?

Бүх зүйл цугларлаа, бид Мэдлэгийн нутаг руу явж болно!

2 слайд (Мэдлэгийн газрын зураг, хөгжмийн оруулга - хонх дуугарах)

У.: Тиймээс, эрхэм нэгдүгээр ангийн хүүхдүүд ээ, та маш их хэрэгтэй мэдлэгийг олж авах гэж энд ирсэн. Мөн шинжлэх ухаангүйгээр ямар мэдлэг байж болох вэ?! Сургуулийн шинжлэх ухааны парад эхэлцгээе(фанфар дуугарах) Хачирхалтай, гэхдээ манай шинжлэх ухаан хаана байна? Залуус аа, та нар тэднийг харахгүй байна уу? Би тэднээс намайг энд хүлээхийг хүссэн ч энд энэ дугтуйнаас өөр юу ч алга. Хачирхалтай... Тэд намайг ингэж сэтгэлээр унагаж чадаагүй. Ямар нэгэн зүйл болсон байх. Захиа уншъя!(Багш муу шидтэний захидал бүхий дугтуй гаргаж ирээд уншина.)

3 слайд (Муу шидтэний зураг)

“Баярла, залуусаа!

Амралтын өдрүүд үргэлжилж байна! Би, муу шидтэн Лодирей, чиний бүх шинжлэх ухааныг хулгайлсан. Мөн тэдэнгүйгээр юу заах вэ? Та нар бүгд бичиг үсэггүй хэвээр байх болно, учир нь Мэдлэгийн нутгаар аялахаас айдаггүй хүмүүс л шинжлэх ухааныг чөлөөлж чадна. Би олзлогдсон хүмүүсээ Сургуулийн Шинжлэх ухааны шилтгээнд түгжиж, түлхүүрийг залхуугийн намагт живүүлэв!

У.: Залуус аа, би үүнд итгэж чадахгүй байна! Ямар нэг зүйлийг яаралтай хийх хэрэгтэй! Сургуулийн шинжлэх ухаанд үнэгүй тусалцгаая?

Тэгвэл сайхан бичиж, хурдан уншиж, овсгоотой тоолж сурахыг хүссэн хүмүүс гараа өргөх үү? Та мэдлэгийн орноор аялахад бэлэн байгааг харж байна. За, явцгаая!!

4 слайд ("Уран зөгнөлт" хөлөг онгоцны зураг: уулс, талбайнууд, тэнгис, ой мод.)

У.: Бид "Фантазия" нисдэг хөлөг онгоцоор аялах гэж байна. Нүдээ аниад энэ хөлөг онгоцыг төсөөлцгөөе. Гараа алгадацгаая: нэг-хоёр-гурав!(Нисдэг хөлөг онгоцны зураг гарч ирнэ) Явцгаая, миний араас бүх хөдөлгөөнийг давт.

Бид өндөр уулс дээгүүр нисдэг(хүүхдүүд босож, сунгав) , бид эцэс төгсгөлгүй талбайн дээгүүр нисдэг(гараараа талбайг шалгахын тулд халхавч хийдэг) , бид гүн далайн хажуугаар нисдэг(гараараа усанд сэлэх хөдөлгөөнийг дүрслэх) , энд олон зуун жилийн настай мод бүхий өтгөн ой мод бий(тэд шугуй дундуур явж байгаа мэт гараа дэлгэв) .

5 слайд (Цөлийн зураг)

6 слайд (Ард нь хөгжилтэй хөгжим эгшиглэсэн цүнхний зураг)

У.: Энд эхний зогсоол байна!(Хожигдсон цөл) Өмнө нь энэ газар ногоон зүлэг, ой модтой байсан. Тэгээд энд амьдарч байсан хөөрхий оюутнууд бүх мөчрийг хугалж, өвс ногоог гишгэж, ногоон зүлэг нь элсэн цөл болон хувирав.

Тэд сургууль дээрээ биеэ хэрхэн авч явахаа мэдэхгүй байсан учраас энэ бүхэн болсон. Бид элсэн цөлийг даван туулах нь гарцаагүй. Тоосгоны зам барьцгаая! Гэхдээ тоосго нь энгийн биш, харин ид шидийн, сургуулийн зан үйлийн дүрэмтэй байх ёстой. Та ямар дүрмийг мэддэг вэ? Гараа өргөж, дууд.(Хүүхдийн хариултын сонголтууд) Одоо би та бүхний зарим саналыг бидэнд хэрэгтэй шидэт тоосго болгон хувиргах болно.(Багш самбар дээр сургуулийн зан үйлийн дүрмийг харуулсан зурагт хүснэгтийг байрлуулна)

ABC, харандааны хайрцаг, дэвтэр

Үүнийг үргэлж эмх цэгцтэй байлга.

Багш орж ирлээ - чи босох хэрэгтэй!

Хэрэв багш таныг суухыг зөвшөөрвөл суу!

Ширээ бол ор биш

Мөн та үүн дээр худлаа хэлж болохгүй.

Хичээл дээр бүү ярь

Гадаадын тоть шиг!

Хэрэв та хариулахыг хүсч байвал хашгирах хэрэггүй -

Чимээгүйхэн гараа өргө!

У.: Замыг нь тавьсан. Замд гарцгаая! Хичээлдээ бэлдцгээе, зөвхөн зайлшгүй шаардлагатай зүйлсийг авч явцгаая.("Цүнх цуглуулах" тоглоом тоглогдоно)

7 слайд (Хөндий дүрс, түүний оршин суугчдын дүрс гарч ирнэ: баавгай, хэрэм, заан.)

У.: За тэгээд элсэн цөл их хоцорчээ. Бид гутлынхаа элсийг сэгсэрч, хувцсаа сэгсэрч, өөрсдийгөө олдог ... Бид өөрсдийгөө хаана олох вэ? Энэ бол хөндий юм. Үүнийг юу гэж нэрлэхийг та өөрөө таах боломжтой.

Хамгийн хөөрхөн нь юу вэ?

Талханд царцдас бий,

Байцаанд иш байдаг,

Сүүнд хөөс байдаг,

Тэгээд сургууль дээр - ...завсарлага!

Бид тантай хамт Переменка хөндийд байна. Тэд завсарлагааны үеэр ихэвчлэн юу хийдэг вэ? Энэ нь зөв - тэд тоглодог. Манай тоглоомыг "Хөндий амьтад" гэж нэрлэдэг. Та амьтныг тааж, дохио зангаа, нүүрний хувирлаар дүрслэх ёстой.

К бөөрөлзгөнөний талаар ихийг мэддэг үү?

Хөл, бор...(баавгай).

Хэн мөчир дээр гүйх дуртай вэ?

Мэдээж тэр улаач... (хэрэм).

Их биетэй өвс түүдэг

зузаан арьстай... (заан).

8 слайд (Гүүрний зураг)

У.: За, чи тоглоом тоглохдоо маш сайн юм! Та амарсан уу? Бид цааш явган явлаа. Мөн энд Мунхагийн голыг гатлах мэдлэгийн гүүр байна. Үүнийг даван туулахын тулд та дараах асуултуудад хариулах хэрэгтэй.

1. Би гартаа шинэ байшин барьж,

Байшингийн хаалга цоожтой.

Эндхийн оршин суугчид цаасаар хийгдсэн,

Бүгд маш чухал.(цүнх)

2. Би шууд хандах дуртай

Би хамгийн шууд ханддаг

Шулуун шугам хий

Би хүн бүрт тусалдаг.(Шугам)

3. Таны гарт ямар саваа байна вэ?

Тэр цаасан дээр хурдан бичдэг үү?

Та хэрэгтэй бүх зүйлээ бичсэн үү?

Үүнийг харандааныхаа хайрцагт хий!(Үзэг)

4. Энэ нарийн хайрцагт

Та харандаа олох болно

Үзэг, хясаа, цаасны хавчаар, товчлуур,

Сэтгэлийн төлөө бүх зүйл!(Үзэгний сав)

5. Одоо би торонд байна, одоо би эгнээнд байна,

Миний дээр бичээрэй

Та бас зурж болно

Би юу?(Тэмдэглэлийн дэвтэр)

6. Хүн шиг харагдахгүй байна

Гэхдээ түүнд зүрх бий.

Мөн бүтэн жилийн турш ажиллана

Тэр зүрх сэтгэлээ өгдөг.

Тэр захивал бичдэг,

Тэр зурж, зурдаг,

Мөн энэ орой

Тэр цомгийг надад зориулж будах болно.(Харандаа)

7. Манжин том болжээ!
Энэ бол компани
Ургац хураах.

Алив, бүгдийг нь тоол!(6 баатар)

Слайд 9 (Намаг газрын зураг)

У.: Ингээд бид Мунхгийн голыг гатлав!... Өө, энд ямар чийгтэй юм бэ! Мэлхийнүүд хашгирав. Энэ юу вэ? Бид хаана байна. Энэ бол Ленигийн намаг юм! Энд муу шидтэн Лодирей түлхүүрийг живүүлэв. Түүнийг авцгаая. Эцэг эхийнхээ тусламжгүйгээр бид үүнийг хийж чадахгүй.

(Багш гурван бөмбөлөг авчирдаг бөгөөд тэдгээр нь тус бүрд нь тэмдэглэл байдаг, гэхдээ зөвхөн нэг нь түлхүүр хаана байгааг зааж өгдөг. Бөмбөлөгүүдэд 160,175,140 гэсэн тоонууд хавсаргасан байна.)

Сургуулийн шинжлэх ухааныг аврах түлхүүрийг авахын тулд та эдгээр бөмбөлгүүдийн аль нэгийг зөв сонгох хэрэгтэй. 32 долоо хоног 5 хоног хичээллэх ёстой бол энэ жил хэдэн өдөр хүүхдүүдээ сургуульд нь хүргэж ирж уулзуулах ёстойг харуулсан тоотой бөмбөг хэрэгтэй байна, эрхэм эцэг эхчүүд ээ.(160).

(Зоригтой хүүхэд 160 дугаартай бөмбөлөг тэсэлэв. Бөмбөлөг дотор тэвчээр, тэсвэр тэвчээр, өөртөө итгэх итгэл, хичээл зүтгэл гэсэн тэмдэглэлүүд бий.)

10 слайд (Түлхүүр ба цээжний нүхний зураг)

11 слайд (Тод салах ёс гүйцэтгэх дэлгэц амраагч)

Эдгээр нь сургуулийн шинжлэх ухааны түгжээг нээх жинхэнэ түлхүүр болно. Бид түлхүүрийг олсон!

Залуус аа, энэ жил бид ямар шинжлэх ухаанд суралцах ёстойг та мэдэх үү?(Математик, ABC, Бичих, Уран зохиолын унших, Орос хэл, Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц, Зураг, Технологи, Хөгжим, Биеийн тамир). Яг зөв. Туслах хүмүүсээ аваарай!(Сурах бичгийг өгсөн). Тэдгээрийг гэртээ боож, хавчуурга хавсаргахаа бүү мартаарай.

Өө, залуус аа, цээжинд өөр нэг захидал байна!

Та нар мундаг шүү! Та болон таны эцэг эх сургуулийн бүх шинжлэх ухааныг цэвэрлэж чадсан. Одоо та Мэдлэгийн нутаг руу аюулгүйгээр явж болно. Тэнд таныг маш олон сонирхолтой зүйл хүлээж байна! Та нарын хүн бүр өнөөдрийн аяллынхаа төлөө шагнал хүртэх ёстой. Сандалныхаа доор хараарай, тэнд ямар нэг зүйл байгаа болов уу? Мэдлэгийн газрын оршин суугчид.

Хүүхдүүд чихэр хүлээн авдаг бөгөөд энэ нь сандлын доор туузаар бэхлэгддэг. Багш эцэг эхчүүдэд удахгүй болох хичээлийн талаар хэд хэдэн зохион байгуулалтын үг хэлж, бүгдэд нь баяртай гэж хэлдэг.

Зуны амралт дуусч, жил бүр давтагддаг ч гэсэн удаан хүлээсэн онцгой амралт ирлээ. Есдүгээр сарын эхний өглөө нь юуны түрүүнд нэгдүгээр ангийн хүүхдүүдэд шинэ бөгөөд нууцлаг зүйлийг авчрах болно.

9-р сарын 1-нд 1-р ангид санал болгосон хөгжлийн зохиогч анхны хичээлээ дуудахыг санал болгов " Мэдлэгийн орон руу аялал" Сургуулийн шинэхэн хүүхдүүдийн анхны хонх дуугарч, анхны хичээлийнхээ ширээний ард суух тэр өдөр багш сургуулийнхаа мэдлэгийн орон руу хэцүү, хэцүү, хөгжилтэй, сонирхолтой аялалаа зоригтой, тайван эхлүүлнэ.

Хичээлийн явцад баг бүрэлдэж, сурагчид багштай танилцахаас гадна бие биенээ таньдаг. Хичээлийн хөгжилд мөн мультимедиа танилцуулга багтсан бөгөөд энэ нь оюутнуудтай хийсэн анхны хичээлийг гэгээлэг, мартагдашгүй болгоно.

1-р ангийн 9-р сарын 1-ний хичээлийн явцын тодорхойлолт

Эхний минутаас л багш нэгдүгээр ангийн хүүхдүүдэд янз бүрийн сорилтоор дүүрэн мэдлэгийн том сургуульд түүнтэй хамт аялах хэрэгтэй болно гэдгийг тайлбарлав.

Бид ангид самбар дээрх бичээсийг уншиж өгдөг. Мэдлэгийн орон" Мөн аялалыг дэлгэцэн дээр дүрсэлсэн виртуал галт тэргээр хийх болно. Эхний даалгавар бол динамик шинж чанартай бөгөөд танилцуулгын слайд дагалддаг: зөвхөн багшийн асуултанд хариулах " Тиймээ"Ба" Үгүй", залуус тэдний хариултыг дагалдан" Тиймээ"алгаа ташихад хариулт нь" Үгүй- хөлийг тамгалах.

Даалгаврын мөн чанар нь багш аялалд авч явах үүргэвчиндээ хийж болох зүйлс, эд зүйлсийг жагсаан бичих явдал юм. Иймээс дараах үгсийг нэрлэдэг: ууттай чихэр, цагдаагийн гар буу, винигрет, инээмсэглэл, боловсорсон жүрж, хүнсний дэлгүүр, сагс цэцэг, олон өнгийн претзел, салат, инээд.

9-р сарын 1-нд 1-р ангидаа галт тэргээр аялах

Танилцсаны дараа хөгжмийн зохиол дээр анхны хамтарсан биеийн тамирын дасгал хийх цаг болжээ. Бяцхан хөдөлгүүрийн дуу" Манай галт тэрэгний зам дээр бидний тааралддаг хамгийн эхний буудал бол станц юм. Математик" Бид нэгдүгээр ангийн амжилттай суралцагчдаас зорчигчдын талаарх дутуу мэдээллийг жолоочид өгөхийг хүсч байна: бид ангийн охидыг, дараа нь хөвгүүдийг тоолдог.

Сэтгэл хөдөлгөм аяллын дараагийн станцыг хариултын зургийг харуулсан танилцуулгын слайдууд дахин дагалддаг. Тиймээс энэ станцыг " Нууцлаг" Сургуулийн сэдэвтэй бүх оньсого, хариултын зураг нь товшилтоор дэлгэцэн дээр гарч ирнэ: ширээ, цүнх, харандаа, дэвтэр, будагтай сойз, үзэг, ном.

Багш ухаалаг зөвлөгөө уншдаг " сургуулийн ширээХүүхдүүд 816 хоног, өөр 32 мянган өөр өөр хичээл, ойролцоогоор 50 мянган цаг зарцуулах шаардлагатай болно. Мэдээжийн хэрэг, эдгээр тоо нь хүүхдүүдэд хангалттай мэдээлэл өгөхгүй ч амьдралынхаа анхны хичээлийн жилд тэдний сэтгэл санааг сайжруулахад хувь нэмэр оруулах нь гарцаагүй.

9-р сарын 1-нд 1-р ангид цагаан толгойтой танилцах

Станц дээр Хөгжилтэй» хүүхдүүд хичээл, хичээлийн хэрэгслийн талаар тэдэнд урьдчилж өгсөн зүйлийг уншина. Тэгээд буудал дээр Хүсэл", Сургуулийн сурагчдын ёс зүйн дүрмийг жагсаахад хүүхдүүдийг шоколадан медаль эсвэл бусад жижиг чихэрээр шагнадаг.

9-р сарын 1-ний өдрийн хичээлийн төгсгөлд 1-р ангид багш 1-р ангийн сурагчдын эцэг эх, хамаатан садандаа баяр хүргэх үгсийг хэлдэг. Энэ бол тэдний амьдралд тохиолдсон гайхалтай үйл явдал, учир нь энэ нь шаргуу хөдөлмөрлөхийн зэрэгцээ хүүхдүүдийн хувьд бага наснаасаа жинхэнэ хүн болж төлөвших, насанд хүрсэн амьдралд бэлэн байх сайхан үе байх болно.

Эцэг эхчүүд гэрт нь салах үг, зөвлөмж бүхий ухуулах хуудас авдаг бөгөөд үүнийг урьдчилан хэвлэж болно. Эдгээр нь 1-р ангийн сурагчдын эцэг эхчүүдэд зориулсан зөвлөгөө бөгөөд өнөөгийн сургуулийн сурагчдын боловсролын үйл ажиллагаа, сургуулийн хүнд хэцүү амьдралд сэтгэлзүйн хувьд жигд, амжилттай хандах хариултыг олох боломжийг олгодог.

Эцэг эхчүүдэд зориулсан зөвлөмж бүхий санамжийг хөгжлийн хамт хэвлэж, энэ нийтлэлийн эхэнд "1-р ангид 9-р сарын 1" илтгэлийг холбоосоор татаж авах боломжтой. Нэмж дурдахад та доорх ↓ тоглуулагчийн танилцуулгын слайдуудыг үзэх боломжтой

"Сайн уу, сургууль!

Арга хэмжээний зорилго:

Сурах сонирхлыг хөгжүүлэх, сургалтын үйл ажиллагаанд эерэг сэдлийг бий болгох

Даалгаварууд:

  • баярын өдрийн уур амьсгалыг бий болгох, тэднийг мэдлэгийн ертөнцөд танилцуулах, хүүхдүүдийг бие биетэйгээ, багш, сургуультай танилцуулах;
  • оюутны байгууллага болон эцэг эхийн хоорондын эв нэгдлийг дэмжих;
  • сургууль, сургуулийн уламжлалыг хайрлах хайрыг төлөвшүүлэх;
  • анхаарал, логик сэтгэлгээ, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх;
  • харилцаанд эерэг хандлагыг бий болгох;
  • оюутны идэвх, хичээлийн хичээл, сургуульд суралцах сонирхлыг нэмэгдүүлэх
  • эцэг эхчүүдийг хүүхдүүдтэйгээ хамтарсан ангийн үйл ажиллагаанд татан оролцуулах замаар гэр бүл, сургуулийн хоорондын холбоог сайжруулах.

Арга хэмжээнд оролцогчид:Ирээдүйн нэгдүгээр ангийн сурагчид, тэдний эцэг эх, Пиноккио, Дунно нарын дүрд 5-р ангийн сурагчид, багш. (Хэрэв хүсвэл энэ баярыг тавдугаар ангийн сурагчдын оролцоогүйгээр зохион байгуулж болно, гэхдээ зөвхөн танилцуулга ашиглан)

Дүрс: Амралтын өдөр.

Тоног төхөөрөмж:

Компьютер.

Хөгжим бичиж байна.

Нэгдүгээр ангийн сурагчдын диплом, медаль (сургалтын тоогоор).

Гелийн бөмбөлөг (сурагчийн тоогоор)

Анхны багшаас ирээдүйн нэгдүгээр ангийн сурагчдад зориулсан захидлын жишээ

(Баяр ёслолын шугам дууссаны дараа болдог,

Оршил.

Хүүхдүүд ангидаа хөгжмийн аяар орж, ширээндээ сууна.("Нэгдүгээр ангийнхан" дуу)

Багш:

Сайн уу залуусаа!
Сайн уу найзуудаа!
Намрын нэг өдөр би баяртай байна
Би чамайг харж байна!

Дэгжин, ёслолын, маш их хайртай
Нумаар самнасан охид сууж байна.
Хөвгүүд нь гайхалтай, хөөрхөн,
Тэд одоо биднийг маш цэвэрхэн харж байна.

Өнөөдөр бид том баяр - Мэдлэгийн өдөртэй. Та сургуультайгаа, миний анхны багштайгаа танилцаж, ирээдүйн ангийнхантайгаа танилцахын тулд сургуулийнхаа анхны хичээлдээ цугларсан. Намайг Оксана Владимировна гэдэг.

Эргэн тойрноо хар. Эдгээр нь бүгд чиний ангийнхан. Хичнээн байгааг хэн мэдэх вэ? Та үүнийг яаж мэдсэн бэ? (Таны бичсэн захидлаас).

(8-р сарын сүүлээр багш хүүхэд бүрт захидал илгээдэг. Хавсралт нь дискэн дээр байгаа.)

Ширээний хөрш рүүгээ инээмсэглээд нэрээ хэл. Залуус аа, инээмсэглэл юу гэж боддог вэ?

Хүн инээмсэглэх үед энэ нь: тэр сайхан санагддаг; тэр бэлэг хүлээн авсан; түүнийг магтдаг; тэр сайн үйл хийсэн; А авсан. Инээмсэглэл нь биднийг сайхан сэтгэлтэй байгааг илтгэдэг. Сургуульдаа өдөр бүрийг инээмсэглэлээр эхлүүлэхийг хичээцгээе.

Өнөөдөр та сургуулийн босгыг давж, ид шидийн орноор заримдаа хэцүү ч гэсэн сэтгэл хөдөлгөм аялалд гарч байна.

Та энэ улсыг ямар ч бөмбөрцөг, газрын зураг дээрээс олохгүй. Та энэ улсыг шидтэн багш нарын тусламжтайгаар нээх хэрэгтэй. Тэд танд тоолох, бичих, зурахыг заах болно.

Сургуульд олон багш байдаг

Тэд бүгд танд туслах болно.

Тиймээс сургуулиас бүү ай

Ангидаа чөлөөтэй яваарай.

Энэ ид шидийн нутгаар зөвхөн сургуулийн сурагчид л аялах боломжтой. Аялал жуулчлалын үеэр та дүрмийг дагаж мөрдөх ёстой. Аль нь? Анхааралтай сонсох.

За, залуусаа, чимээгүй байгаарай!

Хичээл эхэлж байна.

Оюутан болохын тулд

Энд та санаж байх хэрэгтэй.

Та ангидаа сууж байна

Чимээгүй, чимээгүй, хулгана шиг.

Ар тал нь таны хажууд байна

Над шиг хий.

Бид гараа ингэж тавьдаг

Хэлэхийг хүсвэл

Нэг бол гар, эсвэл бос

Ингэж гараа атгах хэрэгтэй.

Гайхалтай, санаж байна уу? Тиймээс ид шидийн газар руу хийх аялал эхэлнэ!

Та сургуульдаа юу сурмаар байна вэ? (нэгдүгээр ангийн сурагчдын мэдүүлэг)

Одоо би танд дэлгэцийг хараад “Тэд сургуульд юу заадаг вэ” дууг сонсохыг санал болгож байна.

“Сайн уу, сургууль” клип

Тэгээд чи бид хоёр сургууль дээр юу хийх гэж байна? (мэдлэг олж авах, найзалж сурах, хүмүүжилтэй байж сурах гэх мэт)

2. Үндсэн хэсэг.

"Анх удаа - нэгдүгээр ангид" танилцуулга.

Слайд 1.

Өнөөдөр та бүгд анх удаа нэгдүгээр ангид ирлээ. Сургуульдаа хэн болох нь чамаас шалтгаална: бүгдийг мэдэх үү, юу ч мэдэхгүй.

Та дэлхийн бүх зүйлийг мэдэхийг хүсч байна уу?

Та мэдлэг олж авмаар байна уу?

Та сайн сайханд үнэнч шударга амьдрахыг хүсч байна уу?

Эх дэлхийгээ гэр шигээ халамжилдаг уу?

Тэгээд цаашаа яв!

Хонх дуугарч байна! Слайд 2.

(Багш хонх цохив)

Шидэт хаалга нээгдэх гэж байна,

Маргааш хичээлийн өдрүүд эхэлнэ.

За, өнөөдөр баярын цаг байна!

Баярын мэнд хүргэе, би та бүхэнд баяр хүргэе!

Одоо бид ид шидийн орноор аялах болно.

Слайд 3.

Гэхдээ энэ юу вэ? Ид шидийн газар хүрэх зам хаалттай байна. Цайзыг нээж, энэ ид шидийн орны нэрийг олж мэдэхийн тулд бид 3 оньсого таах хэрэгтэй.

Олон хүнд мэдэгдээгүй,

Тэр хүн бүрийн найз болсон,

Хүн бүрт зориулсан сонирхолтой үлгэр

Сонгины хүү танил юм.

Маш энгийн бөгөөд богино

Түүнийг... (Чипполино) гэдэг.Слайд 4 (1).

Тэрээр амьтан, шувуудын найз юм

Тэр бол амьд амьтан

Гэхдээ ийм хүмүүс энэ дэлхий дээр байдаггүй

Өөр хэн ч байхгүй.

Учир нь тэр шувуу биш

Муурын зулзага биш, гөлөг биш,

Чоно зулзага биш, тарвага биш.

Маш хөөрхөн царайтай

Үүнийг ... гэж нэрлэдэг (Чебурашка).Слайд 4 (2).

Эмээ нь охинд маш их хайртай байсан,

Би түүнд улаан малгай өгсөн.

Охин нэрээ мартчихаж.

За, түүний нэрийг хэн байсныг таагаарай. (Улаан малгайт).Слайд 4 (3).

Сайн хийлээ! Бүх оньсогонуудыг зөв таасан.

Слайд 5 (1).

Өө, гэхдээ цоож нээгдээгүй. Бид юу хийх вэ? Магадгүй та нарын зарим нь түгжээг онгойлгоход туслах ид шид мэддэг байх? (Залуус нэгэн дуугаар ямар ч ид шидийн шившлэг хэлдэг)

Слайд 5 (2).

Энэ ид шидийн орны нэрийг нэгэн дуугаар уншъя. (МЭДЛЭГИЙН НУТАГ.)

Бид энэ улсад юу хийх вэ? Яагаад ингэж нэрлэдэг вэ? (Хүүхдийн мэдэгдэл)

Слайд 6 (1).

Энэ үгийг яаж ойлгох вэ? Телеграм гэж юу вэ?

Мэдэх сонирхолтой. Өнөөдөр хэн энэ цахилгааныг хүлээн авсан бэ?

Слайд 6 (2).

(Хүүхдүүд хаягийг уншина)

Слайд 6 (3).

Телеграмд ​​юу бичсэнийг уншъя. (Би явж байна. Надтай уулз.)

Гарын үсэг байхгүй. Бидэн дээр хэн ирж байна вэ? Би та нарт одоо оньсого хэлье, та энэ цахилгаан утас хэнээс ирснийг таахыг хичээ.

Мужаан Жузеппе - Цэнхэр хамар

Ямар нэгэн байдлаар тэр байшинд дүнз авчирсан.

Тэр ямар нэгэн зүйл хийж эхлэв

Лог ярьж эхлэв.

Тэр тэмдэглэлд хэн ярьсан бэ?

Жузеппе хэнийг бүтээсэн бэ? (Буратино)Слайд 7 (1).

"Буратино" дуу тоглож байна.(Текстийн зохиогч: Энтин Ю., хөгжмийн зохиолч: Рыбников А. “Буратиногийн дуу”)

(Дууны эхний бадаг дээр тавдугаар ангийн сурагч Пиноккиогийн хувцас өмсөж, гартаа түлхүүр барьсаар анги руу гүйж орж ирдэг. Буратино мөрөндөө сургуулийн үүргэвчтэй байдаг. Буратино эгнээ хооронд гүйж, нэгдүгээр ангийн зарим хүүхдүүдтэй гар барин гүйдэг. ).

Пиноккио (дууны арын дэвсгэр дээр):

Сайн байна уу, хүүхдүүд, охид, хөвгүүд! Би чамайг хэтэрхий удаан суусан гэж бодож байна. Алив, бүгд босоод миний араас миний хөдөлгөөнийг давт.

Физминутка (дууны хоёр дахь бадгийн үеэр): Пиноккио хөгжимд янз бүрийн хөдөлгөөн үзүүлж, нэгдүгээр ангийн хүүхдүүд давтдаг. Хүүхдүүд найрал дууны үгийг хамтдаа найрал дуугаар дууддаг: Бу-ра-ти-но).

Багш:

Хараач, залуусаа, энэ Пиноккиогийн гарт юу байна вэ? (шидэт түлхүүр)

Энэ түлхүүр нь юу вэ, яагаад Пиноккиод хэрэгтэй вэ? (хүүхдийн хариулт)

Пиноккио:

Шидэт түлхүүр авчирсан,

Хараач, алтан байна!

Хүүхдүүд ээ, түлхүүрээ аваарай.

Миний даруухан бэлэг.

Баярын үеэр бэлэгтэй ирдэг заншилтай. Би бас чамд бэлэг авчирсан. Энэ хаана байгааг таахыг хичээнэ үү?

Би гартаа шинэ байшин барьж,

Гэрийн хаалга цоожтой,

Тэгээд тэд тэр байшинд амьдардаг:

Ном, үзэг, цомог. (Цүнх).Слайд 7 (2)

Пиноккио бэлэг агуулсан цүнхийг нээхийг оролдов. (Цүнх нээгддэггүй)

Цүнхэнд нууц байсан нь тогтоогджээ. Үүнийг нээхийн тулд та янз бүрийн даалгавруудыг гүйцэтгэх хэрэгтэй.

Багш:

Одоо та бид хоёр Пиноккиогийн даалгаврыг гүйцэтгэхийн тулд Математикийн станц руу явна.

Слайд 8.

Тоолчих.

5 - 1

Слайд 9.

Асуудлыг шийдэх. (Пиноккио бодлогуудыг уншиж, багш слайдыг өөрчилдөг)

Голын эргийн бутнуудын дор

Цог хорхойнууд амьдарч байсан:

Охин, хүү, аав, ээж -

Слайд 10.

Серёжа цасанд унаж,

Түүний ард Алеша,

Түүний ард Иринка,

Түүний ард Маринка байна,

Тэгээд Игнат унав.

Цасанд хэдэн залуус байна вэ?

Слайд 11.

Багш:

Одоо Пиноккио шидэт самбар дээрээ бидэнд жишээ бичих болно. Та бид хоёр тэдгээрийг шийдэх хэрэгтэй болно. Хэрэв бид жишээг зөв шийдвэл тэнгэрт од гэрэлтэх болно. (Пиноккио слайд дээр гарч буй жишээг уншиж, сурагчид хариултыг хэлж байна. Бүх жишээг шийдэж дуусаад "Сайн байна" гэсэн үг, том таван тэнгэрт гэрэлтэнэ)

Багш:

Сайн хийлээ! Та эдгээр даалгавруудыг сайн гүйцэтгэсэн. Бие биенээ алга ташъя. (алга ташилт)

Слайд 12.

Багш:

Дараагийн слайд дээр юу бичсэнийг уншина уу. (Тоглоцгооё) Пиноккио та бид хоёрыг "Та сургуульд юу авчрах вэ" тоглоом тоглохыг урьж байна. (Хэрэв энэ нь сургуулийн зүйл бол алгаа таш, үгүй ​​бол суу).

Физминутка (Пиноккио эдгээр үгсийг нэрлэв):

ABC ном, хүүхэлдэй, машин, дэвтэр, дэр, харандааны хайрцаг, халбага, харандаа , бохь,цүнх, үзэг, шүдний оо.

Багш:

Та зүгээр л агуу юм! Та бүх даалгаврыг даван туулж чадна. Дараагийн станцын нэр юу вэ?

Слайд 13 (1). (Таавар).

Энэ буудал дээр бид юу хийнэ гэж та бодож байна вэ? (Хүүхдийн хариулт)

Пиноккиогийн бидэнд бэлдсэн оньсогонуудыг таахад бүгд бэлэн үү?

Пиноккио:

Хөгжилтэй гэрэлт байшин байна,

Үүнд маш олон авхаалжтай залуус байдаг,

Тэд тэнд бичиж, тоолдог,

Зурж, уншаарай. (Сургууль)Слайд 13 (2).

Одоо би торонд байна, одоо би эгнээнд байна,

Тэдэн дээр бичих чадвартай байх,

Та бас зурж болно.

Би өөрийгөө ... (тэмдэглэлийн дэвтэр) гэж нэрлэдэг.Слайд 13 (3).

Би шууд хандах дуртай

Би өөрөө шулуун байна.

Шулуун шугам хий

Би хүн бүрт тусалдаг. (Шугам)Слайд 13 (3).

Хүн шиг харагдахгүй байна

Гэхдээ түүнд зүрх бий.

Мөн тэрээр бүтэн жилийн турш ажиллах зүрх сэтгэлээ өгдөг.

Тэр захивал бичдэг,

Тэр зурж, зурдаг,

Мөн энэ орой

Тэр цомгийг надад зориулж будах болно. (Харандаа)Слайд 13 (4).

Багш:

Ийм хэцүү ажлыг хийхдээ та маш их ядарсан байх. Чамтай завсарлага авцгаая.Слайд 14.

Физминутка (Буратино удирдсан):

Пиноккио сунгасан,

Нэг удаа бөхийж,

Хоёр - бөхийлгөсөн.

Тэр гараа хажуу тийш нь дэлгэж,

Түлхүүрийг нь олж чадаагүй бололтой.

Бидэнд түлхүүрийг авахын тулд

Та хөлийнхөө хуруун дээр зогсох хэрэгтэй.

Багш:

Өнөөдөр Пиноккиотой хамт бас нэгэн үлгэрийн баатар манайд ирлээ. Тэр сурахыг хүсээгүй тул үргэлж бүх зүйлийг будлиулдаг байсан. Та хэн болохыг тааж чадах уу? (Мэдэхгүй).Слайд 15.

Хөгжим тоглож байна. ( "Сахатай асрагч" киноны төгсгөл)

(Тавдугаар ангийн сурагч Дунногийн хувцастай анги руу гүйж орж ирэв. Тэр ширээний дундуур алхаж, хөгжимд бүжиглэж, хүүхдүүдийг зовоож, мөрөн дээр нь алгадаж, гар барина).

мэдэхгүй:

Хүүхдүүд ээ, би гэрээс гарлаа

Энэ сургууль руу явж байна.

Би өнөөдөр ангидаа орлоо

Маш анх удаагаа.

Сургууль дээр бүгд намайг айлгадаг байсан,

Үргэлж түүнээс аврагдсан

Гэхдээ та мэдлэггүйгээр амьдарч чадахгүй,

Би үүнийг ойлголоо, найзууд аа.

Эрхэм 1-р ангийн хүүхдүүд ээ, би та нарт зориулсан даалгавар бэлдсэн. Одоо та надтай хамт "Амьтдын ертөнцөд" станц руу явна.

"Амьтны сонирхогчид" тэмцээн

мэдэхгүй:

Би танихгүй хүнийг танихгүй хүний ​​гэрт оруулахгүй,

Би эзэнгүй гунигтай байна.

(нохой) Слайд 16 (1)

Би хүн бүрийг цагт нь сэрээдэг

Наад зах нь би цаг тоглуулдаггүй.

(азарган тахиа) Слайд 16 (2).

Хэн ганцаараа эвэртэй вэ?

Таагаарай! …..

(хирс) Слайд 16 (3).

Африкийн гол мөрөнд амьдардаг

Муу ногоон хөлөг онгоц!

Хэн над руу сэлж,

Бүгдийг залгих болно ...

(матар) Слайд 16 (4).

Тэр өндөр, толботой

Урт, урт хүзүүтэй,

Тэр навч иддэг -

Модны навч.

(анааш) Слайд 16 (5).

Багш:

Сайн байна уу залуусаа, та Дунногийн бүх оньсого тааварлалаа. Өөрсдийгөө ч, үлгэрийн баатраа ч алга ташъя.

Өнөөдөр манай баярын үеэр та Пиноккио, Дунно хоёрын даалгаврыг гүйцэтгэсэн! Би бас танд нэг даалгавар санал болгохыг үнэхээр хүсч байна.

Чи сургуульд анх ирэхэд,

Нэгдүгээр ангид анх удаа.

Өнөөдөр таны хувьд бүх зүйл шинэ,

Одоо бүх зүйл танд санаа зовж байна!

Эрхэм хүүхдүүд ээ, та нарыг бэлдэж байсныг би мэдэж байна!

Шүлгээ хэлээч

Та аль хэдийн тохируулагдсан уу?

Та нарын хэд нь шүлэг мэддэг, уншиж чаддаг вэ? (Хүүхдүүд шүлэг уншдаг)

Сайн байна залуусаа! Та бүх даалгавраа биелүүлсэн.

Слайд 17 (1).

Одоо ид шидийн цүнхээ нээж, дотор нь юу байгааг олж мэдэх цаг болжээ.

Слайд 17 (2).

Пиноккио:

Сургууль таныг хүнд хэцүү замд дуудаж байна

Мэдлэгийн түлхүүрийг авахаа бүү мартаарай.

Энд байна, алтан түлхүүр

Шидэт цүнхээ хурдан нээ.

(Пиноккио шидэт түлхүүрээр цүнхээ онгойлгож, нэгдүгээр ангийн диплом, дурсгалын медалийг гаргаж ирэв)

Багш:

Өнөөдөр та бүгдийн нэгдүгээр ангийн диплом, дурсгалын медаль, дээр нь дараах хүсэл бичсэн байх болно.

Хөгжилтэй тоглоом, үйл ажиллагаа!

Бүх хичээлээ сайн хий!

Та өнөөдөр нэгдүгээр ангийн сурагч,

Энд ийм медаль байна!

Хөгжим (хөгжим И. Николаев, үгийг И. Резник “Бяцхан орон”)

(Буратино, Дунно нар оюутнуудад бэлэг өгдөг).

мэдэхгүй:

Эрхэм хүндэт залуусаа, Пиноккио бид хоёр танд зориулж хөгжмийн бэлэг бэлдсэн (тэд дити хийдэг)

Хүссэн цаг ирлээ:

Та нэгдүгээр ангид элсэж байна.

Чи, найз минь, биднийг сонсоорой,

Бид танд захиалга өгч байна.

Өглөө эрт бос

Өөрийгөө сайн угаа

Сургууль дээр эвшээхгүйн тулд

Ширээн дээр хамраа бүү хий.

Захиалга өгөхийн тулд өөрийгөө сурга

Юм нуугдаж тоглож болохгүй

Ном бүрийг үнэлж,

Цүнхээ цэвэрхэн байлгаарай.

Цэвэрхэн хувцасла

Үзэхэд таатай байхын тулд,

Хичээл дээр инээж болохгүй.

Сандлыг нааш цааш хөдөлгөж болохгүй.

Битгий шоолж, бардам байж болохгүй,

Сургуулийн бүх хүмүүст туслахыг хичээ.

Хий дэмий хөмсгөө зангидаж болохгүй, зоригтой бай

Мөн та найзуудаа олох болно.

Сургуулийн талаар бүгдэд нь хэлээрэй

Сургуулийн нэр хүндийг дээдэлж,

"Таван" оноо авахын тулд.

Энэ бол бидний бүх зөвлөгөө,

Тэд илүү ухаалаг, энгийн байдаг.

Чи, найз минь, тэднийг бүү март,

Баяртай! Амжилт хүсье.

Багш:

Пиноккио, Дунно хоёрын бүх зөвлөгөөг мартахгүйн тулд сургуульдаа сайн суралцахын тулд та бид хоёр одоо нэгдүгээр ангийн сурагчдын тангараг өргөх болно. (Залуус багшийн дараа тангаргаа давтана)

Бид 1-р "А" ангийн сурагчид

Бид тангараглаж, амлаж байна:

Хичээлийн жилд залхуурах хэрэггүй

Шаргуу суралцахыг хичээ

Мэдлэгийн оргилд тэмүүлж,

Өндөр үр дүнд хүрээрэй!

Багш:

Таны хичээл зүтгэл таны хамгийн ойр дотны хүмүүс, гайхамшигтай эцэг эхчүүдэд хэзээ ч анзаарагдахгүй. Эрхэм хүндэт эцэг эхчүүд ээ, өнөөдөр би та бүхэнд зориулж дараах салах үгсийг бэлдлээ.

Хүүхдүүдээ өсгөх хэцүү,

Үүний тулд та маш их зүйлийг мэдэх хэрэгтэй.

Би эцэг эхдээ дараахь зүйлийг хүсч байна.

Хүүхдүүдэд бүх зүйлд үргэлж тусалж,

Хүүхдээ өглөө хичээлд нь бэлд.

Салах сайхан үгсийг цаг тухайд нь хэлэх,

Амралтын өдрөө зугаалахаа бүү мартаарай,

Хүн бүрийн өвчнөөс зайлсхийхийн тулд

Бид хүүхдүүдийг хатууруулах хэрэгтэй хэвээр байна.

Хүн бүр хуралд оролцдог,

Сургуульд аль болох туслаарай.

Хамгийн гол нь - эргэлзээгүй -

Тэвчээртэй байхыг хүсье!

Эцэг эхчүүд: (Зургаан эцэг эх бэлтгэсэн амлалтыг уншсан бөгөөд бусад бүх эцэг эхчүүд нэгэн дуугаар: "Тийм!" гэж хариулав.)

Бид хүүхдүүдийн хичээлд нь үргэлж туслах болно

Ингэснээр сургууль хүүхдүүдээрээ бахархдаг! (Тийм ээ!)

Бид үсрэнгүй даалгавараас айдаггүй!

Санах ёстой томъёонууд нь бидний хувьд утгагүй зүйл юм. (Тийм ээ!)

Бид хүүхдийг хэзээ ч загнахгүй гэж тангараглаж байна.

Зүгээр л хааяа жаахан загнадаг. (Тийм ээ!)

Голын ус шиг тайван байцгаая

Бид тэнгэрт од шиг ухаалаг байх болно (Тийм ээ!)

Өглөө бид хүйтэнд босно

Энд тэнд аль алинд нь цагтаа ирэх. (Тийм ээ!)

Сургалтын хугацаа дуусахад,

Дараа нь хүүхдүүдтэйгээ алхцгаая (Тийм ээ!)

3. Дүгнэлт.

Багш:

Өнөөдөр бүгд сайн байна!

Бид даалгавруудыг гүйцэтгэсэн.

Тэгээд одоо хэлэх цаг нь болсон:

Та бүгдэд: "Баяртай!"

Мөн бид баяр хөөртэй бүжигээр амралтаа дуусгах болно.

Бүх залуус босож, урд талын хүний ​​мөрөн дээр гараа тавиад, хөгжмийн аяны дагуу бид Танцевальная өртөө рүү явлаа. (Пиноккио, Дунно хоёр хүүхдүүдийг галт тэрэг шиг хөгжим рүү хөтлөн тоглоомын өрөөнд оруулан тойрог үүсгэнэ)

"Оффисын романс" киноны хөгжим. (А. Петров "Өглөө")

“Бяцхан дэгдээхэйнүүдийн бүжиг” (Үгийг Ю.Энтин, хөгжим нь үл мэдэгдэх зохиогч).

Бидний аялал өндөрлөлөө. Бид тантай салах ёс гүйцэтгээд маргааш дахин уулзах цаг болжээ. Өнөөдөр бүгд таныг нэгдүгээр ангид орсонд баяр хүргэж, бэлэг авсан, одоо та бүхнийг өөр нэг гэнэтийн бэлэг хүлээж байна.

Мэдлэгийн өдөр 1-р ангийн мэдлэгийн хичээл илтгэлтэй

Бага ангийн багш нарт зориулав.
Зорилтууд:хүүхдүүдийг сургуулийн зан үйлийн дүрэмтэй танилцуулах;
сурах бичгийг хэрхэн ашиглахыг заах; нямбай байдал, хичээлийн хэрэгсэлд хүндэтгэлтэй хандахыг төлөвшүүлэх; эх орноо хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: сургуульд явж байгаа хүүхдүүдийн зураг бүхий зурагт хуудас, бөмбөлөг, сургуулийн сэдэвт дууны бичлэг, "1-р ангийн сурагч" гэсэн бичээс бүхий медалийн загвар.

Хичээлийн үеэр.

(Сургуулийн сэдэвтэй дууны бичлэг тоглогдоно. Хүүхдүүд ангидаа ордог.)
Зохион байгуулах цаг.
Хичээлийн сэдвийн мессеж.
Өдрийн мэнд, эрхэм залуус аа! Би чиний анхны багш. Миний нэр

Эрхэм хүүхдүүд ээ, та бүхэн Мэдлэгийн гайхамшигт орны босгыг давлаа. Түүнтэй хамт аялахдаа та маш олон сонирхолтой, сэтгэл татам зүйлийг сурах болно. Өнөөдөр энд амралтын өдөр байна. Үүнийг юу гэж нэрлэдэгийг хэн мэдэх вэ?
(9-р сарын 1 бол мэдлэгийн өдөр)
- Есдүгээр сарын 1 бол мэдлэгийн өдөр. Эхний хичээл бол мэдлэгийн хичээл бөгөөд та суралцагч бүрийн мэдэх ёстой бүх зүйлийг сурах болно. Хүүхдүүд ээ, одоо та нар шавь болох цаг ирлээ.

Ширээн дээр:Бид хамтдаа байх болно (эхлээд хаалттай)
4 өвөл 816 хоног
4 хавар 32 мянган хичээл
4 намрын 50 мянган цаг
Эдгээр тоо, үг ямар утгатай болохыг хэн нэгэн тайлбарлаж чадах уу?
Магадгүй одоо танд илүү ойлгомжтой болох болов уу? (Би эхний мөрийг нээнэ)
Тиймээ чиний зөв, тэгж л хичнээн өвөл, хавар, өдөр, сургамж хамтдаа байх болно.
Мэдлэгийн орноор зөвхөн сургуулийн сурагчид аялах боломжтой. Сургуулийн хүүхдүүд хэн бэ? (Сургуульд сурч байгаа хүүхдүүд)
Тэднийг өөр яаж дуудаж болох вэ? (Оюутнууд)
- Оюутан! Энэхүү хүндэт цолыг Мэдлэгийн газрын бүх оршин суугчид өмсдөг бөгөөд үүнийг хүртэх ёстой. Тиймээс одоо би та нарыг шавь болоход бэлэн эсэхийг шалгах болно. Үүнийг хийхийн тулд та сорилтыг даван туулах хэрэгтэй.
Тийм ээ, оюутнууд ангидаа сурдаг. Хичээл гэж юу болох, ямар төрлийн хичээлүүд байдгийг чи бид хоёр олж мэдэх ёстой.
За, залуусаа, чимээгүй байгаарай!
Хичээл эхэлж байна.
Оюутан болохын тулд
Эндээс та юу мэдэх хэрэгтэй вэ.
Та ангидаа суу
Чимээгүйхэн, чимээгүйхэн, хулгана шиг,
Ар тал нь таны хажууд байна
Над шиг хий.
Бид гараа ингэж тавьдаг
Мөн бид цаашдын даалгавруудыг хүлээж байна.
Хэлэхийг хүсвэл
Нэг бол гар, эсвэл бос
Ингэж гараа атгах хэрэгтэй.

1. Сургууль өнөөдөр элсэлт авч байна
Нэгдүгээр ангийн хүүхдүүд,
Энэ өдөр маш онцгой:
Бид ирсэн! Бидэнтэй уулзаарай!

2. Цэцэрлэг хоцорсон,
Санаа зоволтгүй өдрүүд.
Бидний өмнө хичээл байна
Бид одоо оюутан.

3. Мөн тоглоомтой, магадгүй
Би баяртай гэж хэлэх хэрэгтэй байна.
Би одоо хичээл авч байна
Би сурна.

4. Надад номнууд байх болно
Тарган нь хэт тарган байдаг.
Би үүнийг уншаад мэдэх болно
Насанд хүрэгчдийн мэддэг бүх зүйл.

5. Би цэцэгтэй сургуульдаа явдаг
Би ээжийнхээ гарыг атгадаг.
Учир нь өтгөн цэцгийн баглаа
Би ямар ч хаалга олохгүй байна

6. Шинэ дүрэмт хувцас өмссөн.
Цагаан цамц.
Намайг хардаа,
Юун нэгдүгээр курс вэ.

7. Би онгирохгүй ээ, ээж ээ.
Би хатуу амлаж байна
Удахгүй юугаараа бахархах вэ
Би бүгдээрээ хамаатан садан.

8. Өдөр бүр сургуулиасаа ирэхдээ
Би бүх зүйлийг нарийвчлан хэлье.
Та хэнтэй найз байсан, юу мэддэг байсан бэ?
Тэгээд би чамд дэвтэр үзүүлье.

9. Би онц сурлагатан болж чадна,
Эцсийн эцэст би суралцахаас залхуу биш юм!
Би өндөр тав авчирна
Би өдөр бүр сургуулиас ирдэг!

Багш:
Ингээд бид явлаа
Мэдлэгийн оронд орох хаалга
Бид хамтдаа нээдэг.

Бид Мэдлэгийн орноор аялахад бэлэн байна.

Залуус аа, та юугаар аялж чадах вэ?

(Онгоцоор - шоу, галт тэрэг, машин, явганаар ....)

Би энэ гайхамшигтай галт тэргээр анхны аялалдаа гарахыг санал болгож байна.

Жолооны хүрд дээр гар. Илүү тухтай суу. Сайн хийлээ! Ийм охид, хөвгүүдтэй хамт та аялалаа аюулгүй эхлүүлж чадна.

STOP 1 -- Үлгэрийн буудал.
Үлгэрийн баатруудыг олж, ямар үлгэрээс гаралтай болохыг санаарай.
Би чин сэтгэлээсээ хүсч байна
Хүүхдүүд ээ, та нарт амжилт хүсье.
Ингэснээр тэд вакцинжуулалтаас айдаггүй
Бид өдөр бүр өөрийгөө тайвшруулдаг байсан
Ингэснээр бронхит таныг зовоохгүй

Сайн эмч... . (Айболит)

Таныг бэлэг болгон авахыг хүсч байна
Асар том бялуу, шоколад, жигнэмэг,
Мармелад ба чанамал,
Илүү зузаан, өндөр болоорой
Би чиний хариултыг дээвэр дээр хүлээж байна. (Карлсон)

Би чамд хүсч байна
Зөвхөн А-г аваарай
Сайхан номонд дуртай
Математиктай найзууд болоорой.
Пьерротын нэрийн өмнөөс, Малвина
Таны найз... (Буратино)

Хичээлийн жилийг сайхан өнгөрүүлээрэй
Энэ нь зөвхөн таагүй зүйлийг авчрах болно
Зөвхөн D авах
Маш ховор боломжтой - гурав
Дэлгүүрийн үүдний ойролцоох цонхыг хагал
Дэлгүүрт бүү оч
Илүү олон тулаан хий
Сайн уу, хөгшин эмэгтэй... (Шапокляк)

Тэр чонын өмнө чичирч,
Баавгайгаас зугтсан
Гэвч үнэг шүдийг нь барьсан хэвээр... (“Колобок”)

Тэд хүүхдүүдийн хаалгыг онгойлгов
Тэгээд бүгд хаа нэгтээ алга болсон. ("Чоно ба долоон залуу ямаа")

Би нэг үг хэлэхэд зуух эргэлдэж эхлэв.
Тосгоноос шууд хаан гүнж рүү
Тэгээд яагаад - би мэдэхгүй - залхуу залуу азтай байсан. ("Ид шидээр")

Мөн зам хол байна,
Мөн сагс нь хөнгөн биш,
Би модны хожуул дээр суумаар байна
Би бялуу идмээр байна. ("Маша ба баавгай")

Ус уух гол, цөөрөм байхгүй.
Туурайны нүхэнд маш амттай ус. (“Алёнушка эгч, Иванушка ах”)

Улаан охин гунигтай байна:
Тэр хаварт дургүй
Наранд түүнд хэцүү байдаг
Хөөрхий нь нулимс дуслуулж байна. (Цасан охин)

Жолооны хүрд дээр гар.
Аялал үргэлжилж байна.
Бид чамайг авсан Грамотеевын станц руу.
Энэ хотын оршин суугчид танд зориулж тоглоом бэлдсэн. Гэхдээ нэг нөхцөл. Тоглоомыг үсэг сайн мэддэг хүн тоглодог.

Самбар дээр бичсэн үгсийг хүүхдүүд уншина ЭЭЖ СУРГУУЛИЙН НУТГИЙН СУРАГЧ

ФИЗМИНУТ

Бид уйдахгүйн тулд хөгжилтэй дуугаар амрах болно. Бид нэгэн дуугаар: "Тийм л байна!" мөн үзүүлээрэй.
Юу байна?
Та усанд сэлэх үү?
Та алсыг харж байна уу?
Та яаж гүйж байна вэ?
Та өглөө унтдаг уу?
Чи дэггүй юм уу?
Та хичээлдээ яарч байна уу?
Та цагаа харж байна уу?

Анхаар! Урд - Туршилтын ГҮҮР.

Та бүхнийг хүлээж байгаа шалгалт бол: та сургуульд явах гэж байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Та цүнхэндээ юу хийх вэ? Би эд зүйлсийг нэрлэх болно. Хэрэв та тэднийг сургуульд нь хүргэж өгөх ёстой бол алгаа таших хэрэгтэй.
Алгаа бэлдээрэй. Алив тоглоцгооё!

ABC, хүүхэлдэй, машин, дэвтэр, дэр, харандааны хайрцаг, халбага, харандаа, бохь, цүнх, төмөр, алх, өнгөт харандаа, гар чийдэн, үзэг, утас, захирагч.

Сайн хийлээ! Та цүнхэнд юу хийхээ мэддэг. Та энэ шалгалтанд сайн байсан

Шууд урагшаа - STATION Даалгаварууд.
Санаж байна уу: хэрэв та хариулахыг хүсвэл чимээ гаргахгүй, зүгээр л гараа өргө. Гараа хэрхэн өргөснөө харуул.
Сайн хийлээ! Анхаар!

АСУУДЛУУД
Надя эмээ тосгонд амьдардаг,
Түүнд амьтад байдаг ч тоолж чаддаггүй.
Би тэднийг залуус гэж дуудна,
Мөн тэдгээрийг тоолж үзээрэй
Үхэр, тугал,
Хоёр саарал галуу
Хонь, гахай, муур Маруся.
Надя эмээ хэдэн малтай вэ? 7

Зургаан хөгжилтэй бяцхан баавгай
Тэд бөөрөлзгөнө авахаар ой руу яаравчлан,
Гэтэл нэг хүүхэд ядарч байна
Би нөхдийнхөө ард хоцорсон.
Одоо хариултаа олоорой
Урд хэдэн баавгай байгаа вэ? 5

Андрюшка зохион байгуулсан
Тоглоомууд дараалан
Сармагчингийн хажууд
Тедди баавгай,
Үнэгтэй хамт
Ташуу туулай,
Түүний араас зараа, мэлхий хоёр байна
Андрюшка хэдэн тоглоом байрлуулсан бэ? 6

Хожуул нь хоёр мөөгтэй байдаг
Мөн модны доор гурван байна.
Хэдэн мөөг байх вэ?
За, бүгдэд нь хэлэх үү? 5

Хичээл авахаар саарал баатар руу
Долоон дөчин ирлээ
Тэдний гурав нь л шаазгай юм
Бид хичээлээ бэлдсэн.
Дөчин гарсан хүн хэд байна
Хичээлдээ ирсэн үү? (4)

Үдийн цайны цагаар хоёр туулай руу
Гурван хөрш давхиж,
Цэцэрлэгт тосгоны туулайнууд
Бид тус бүр нэг лууван идсэн.
Залуус аа, хэн тоолох ухаантай вэ?
Та хэдэн лууван идсэн бэ? (5)

Гурван хулгана хэдэн чихтэй вэ? (6)

Хоёр бамбарууш хэдэн сарвуутай вэ? (4)

Нэг зул сарын гацуур мод ургаж, найман мөчиртэй байв. Тус бүр дээр жүрж байдаг. Зул сарын гацуур мод дээр хэдэн жүрж ургасан бэ? (Зул сарын гацуур мод дээр жүрж ургадаггүй)

Ойртож байна Ажилсаг СТАНЦ.

TRIL CARRIAGES дээр нэрээ бичиж, өнөөдөр ямар сэтгэл санаатай байсныг харуулсан царайг зурж үзээрэй.

Өнөөдөр манай ангийн төрсөн өдөр, бид Мэдлэгийн орноор аяллаа. Энэ чухал үйл явдалд бүгдэд нь баяр хүргэе. Залуус аа, та оюутан болсон. Сургууль таны хоёр дахь гэр болоосой гэж би үнэхээр хүсч байна.

Нэгдүгээр ангийн сурагчдад зориулсан заавар.
Та есдүгээр сарын энэ сайхан өдөр
Сургуулийн босгыг анх удаа давлаа...
Маш олон сонирхолтой зүйл таныг хүлээж байна!
Эцсийн эцэст суралцах нь нээлтийн баяр баясгаланг авчирдаг.
Нэгдүгээр ангийн сурагч таны аялал амжилттай байх болтугай!
Үүнийг хийхийн тулд та мэдээж оролдох хэрэгтэй:
ABC номтой найзалж, сонирхон суралцаж,
Урагшаа тэмүүл, хэзээ ч бүү залхуу!
Мөн сургуулийн жилүүд, дуудлага, завсарлага
Та үүнийг дараа нь инээмсэглэн санах нь гарцаагүй!

Баримт бичгийг хүргэх.
Өнөөдрөөс эхлэн та нэгдүгээр ангийн сурагчид! Би чамд баяр хүргэе! Нэгдүгээр ангийн тангараг өргөөч гэж гуйж байна. Нэг дуугаар давтан хэл: "Би тангараглаж байна!"
Нэгдүгээр ангийн сурагчийн тангараг
Би эрүүл байхыг хичээхээ бүхний өмнө тангараглаж байна,
Сургуульд тогтмол яваарай!
тангараглаж байна!
Би сайн уншиж, бичиж чадна гэж тангараглая
Мөн үүргэвчиндээ "сайн", "маш сайн" гэсэн үгсийг авч яваарай.
тангараглаж байна!
Би маш их хичээнэ гэдгээ тангараглая
Найзуудтайгаа дахин хэрэлдэхээ больсон!
тангараглаж байна!
Би хүмүүжилтэй хүүхэд байхаа тангараглая.
Сургуулийн эргэн тойронд гүйж болохгүй, харин алхаарай.
тангараглаж байна!
Хэрэв би тангарагаа зөрчвөл,
Дараа нь би нярайн шүдийг өгч,
Дараа нь би аяга тавгаа үүрд угаана гэж амлаж байна,
Тэгээд би компьютер дээр тоглохгүй!
тангараглаж байна!
Би үргэлж төгс хүүхэд байх болно
тангараглаж байна!

Хүүхдүүдээ өсгөх хэцүү,
Үүний тулд та маш их зүйлийг мэдэх хэрэгтэй.
Би эцэг эхдээ дараахь зүйлийг хүсч байна.
Хүүхдүүдэд бүх зүйлд үргэлж тусалж,
Хүүхдээ өглөө хичээлд нь бэлд.
Салах сайхан үгсийг цаг тухайд нь хэлээрэй,
Ухаалаг ном унших цаг гаргаж,
Амралтын өдрөө зугаалахаа бүү мартаарай,
Хүн бүрийн өвчнөөс зайлсхийхийн тулд
Бид хүүхдүүдийг хатууруулах хэрэгтэй хэвээр байна.
Хүн бүр хуралд оролцдог,
Сургуульд аль болох туслаарай.
Хамгийн гол нь - эргэлзээгүй -
Тэвчээртэй байхыг хүсье!

Хүндэт эцэг эх! Нэгдүгээр ангийн сурагчдын эцэг эхийн тангараг өргөх ээлж ирлээ!
Нэгдүгээр ангийн сурагчдын эцэг эхийн тангараг
Би тангараглаж байна (би ээж нь ч бай, аав ч бай)
Хүүхэддээ "Сайн байна" гэж үргэлж хэлээрэй!
тангараглаж байна!
Тогтоосон цагтаа явахаа тангараглая
Хичээлээсээ хоцрохгүй гэж тангараглая.
тангараглаж байна!
Хүүхдийнхээ боловсролыг "бүтээхгүй" гэж тангараглая.
Түүнтэй хамт гадаад хэл эзэмшихээ тангараглаж байна.
тангараглаж байна!
Би түүнийг муу оноо авсан гэж загнахгүй гэдгээ тангараглая.
Тэгээд түүнд гэрийн даалгавраа хийхэд нь тусал.
тангараглаж байна!
Хэрэв би тангарагаа зөрчвөл,
Дараа нь би сүүлчийн шүдээ өгч,
Дараа нь би хүүхдэдээ амлаж байна
Өдөр бүр чанасан хураангуй сүүгээр хооллоорой!
тангараглаж байна!
Тэгвэл би төгс эцэг эх болно
Бас тангараг өргөснөө хэзээ ч мартахгүй!
тангараглаж байна!
Таны анхны Мэдлэгийн хичээл дуусч байна. Маргааш бид Мэдлэгийн орноор аяллаа үргэлжлүүлэх болно, гэхдээ сурах бичгийн найзуудгүйгээр энэ нь бүтэхгүй!

Намрын улирал айлчлангуут ​​амралтын дараа есдүгээр сарын 1-нд олон сая сурагчдын өмнө сургуулийн үүд хаалга нээгддэг. Багш нар нь тэднийг баяр хөөртэй, догдолж угтдаг. "9-р сарын 1 - Мэдлэгийн өдөр" илтгэл нь анги бүрийн энэхүү онцгой баярын чимэглэл юм. Хамгийн хялбар, хамгийн үзэсгэлэнтэй, тод, мартагдашгүй илтгэл бол 1-р ангийн сурагчдад зориулсан хичээлийн 9-р сарын 1-ний сэдэвт илтгэл байх ёстой. Тэд бусдаас илүү санаа зовдог тул хөгжим, үзэсгэлэнтэй слайд тэдний анхаарлыг татах болно. Зуны дараа арваннэгдүгээр ангийнхантайгаа уулзсан багшдаа хичээлийн цагаар есдүгээр сарын 1-ний тухай танилцуулгыг татаж авч болохгүй гэж. Энэ бол тэдний дуртай сургуулийнхаа ханан дахь сүүлчийн анхны хонх гэдгийг тэд ойлгож байгаа тул багш 9-р сарын 1-ний тухай бяцхан илтгэлийг 3-4 слайд дээр татаж аваад ангийн амьдралын гол үе шатуудын тухай өгүүлсэн сайхан зургуудыг нэмж болно. .

"Мэдлэгийн өдөр" сэдэвт хичээлд зориулсан сайхан танилцуулга нь амралт дууссаныг сануулах болно. Одоо хүүхдүүд ном, хичээл хүлээж болно. Тэд мэдлэгийн шинэ хэсэг рүү явах цаг болжээ. Үүний баталгаа нь есдүгээр сарын 1-ний анхны хичээл юм. Та манай вэбсайтаас Мэдлэгийн өдрийн тухай танилцуулгыг үнэ төлбөргүй татаж аваад ангидаа үзүүлэх боломжтой. 9-р сарын 1-нд бэлэг өгдөг заншилтай. Хүүхдүүд багш нарт цэцгийн баглаа авчирдаг бөгөөд нэгдүгээр ангийн сурагч насанд хүрсэн төгсөгчдийн бэлэг авах болно. "9-р сарын 1 - Мэдлэгийн өдөр" сэдвээр хичээлд зориулсан илтгэлүүдийн түүвэр нь бүтээлч багш бүрийн бэлэг байх болно.

Хуваалцах: