5 жилийн ярианы хөгжлийн ангиуд. Ил тод ярих үйл ажиллагаа

Зорилтот:тэжээвэр амьтдын амьдрал, хүмүүст үзүүлэх ашиг тусын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг системчлэх, өргөжүүлэх.
Даалгаварууд:

1. Сурагчдад амьтдыг хэрхэн гаршуулсан тухай танилцуулах.
2. Гэрийн тэжээвэр амьтдыг төрөлхийн шинж чанараар нь танихыг заах.
3. Гэрийн тэжээвэр амьтдыг халамжлах арга замын талаархи хүүхдийн оюун ухааныг өргөжүүлэх.
4. Хүүхдийн яриа, анхаарал, гэрийн тэжээмэл амьтдын амьдралын төлөө хариуцлага хүлээх мэдрэмжийг хөгжүүлэх.
5. Гэрийн тэжээвэр амьтдыг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.
Хичээлийн явц
I. Зохион байгуулалтын мөч.
Сурган хүмүүжүүлэгч: "Залуус аа, танай хичээлд хичнээн зочин ирснийг хараарай. Тэдэнд мэндчилгээ дэвшүүлье."
Сайн уу?
Сайн хийлээ!

“Залуус аа, би одоо хэний тухай бодож байгааг таагаарай. Энэ бол сэвсгэр сүүлтэй амьтан, хулгана барьдаг. (муур)
V-l: "Тийм шүү! Энэ бол муур. Муур манай цэцэрлэгт ирлээ! Өнөөдөр түүний төрсөн өдөр бөгөөд тэрээр амьтдын найзуудаа түүн дээр урихаар шийджээ. Бидний төрсөн охинд хэн ирнэ гэж бодож байна?"
Хүүхдүүд: "Үхэр, нохой, морь, ямаа, хонь мууранд ирнэ."
Асуулт: "Эдгээр амьтдыг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ?"
Хүүхдүүд: "Эдгээр бол тэжээвэр амьтад."
Асуулт: "Яагаад тэднийг ингэж нэрлэдэг юм бэ?"
Хүүхдүүд: "Яагаад гэвэл тэд хүний ​​хажууд амьдардаг, түүнд ашиг тусаа өгдөг. Тэгээд тэр хүн тэднийг асардаг” гэж хэлсэн.
V-l: “Сайн байна! Өнөөдөр бид хичээл дээр гэрийн тэжээвэр амьтдын тухай ярих болно."
Чамтай тоглоцгооё. Тоглоомыг "Хэн нуугдаж байна?" (эзэмших шинж тэмдэг үүсгэх)
"Бүх зочид аль хэдийн ирчихсэн байсан ч муурнуудыг гайхшруулахын тулд нуугдав. Амьтад түүн дээр гарч ирэхийн тулд та тэднийг тааж, нэрлэх ёстой."
“Үхрийн толгой харагдаж байсан тул үхэр ирсэн. Нохойны толгой харагдах тул нохой ирсэн. Морины толгой харагдах тул морь ирсэн. Ямааны толгой харагдаж байсан болохоор ямаа ирсэн. Хонины толгой харагдаж байгаа тул хонь ирлээ."
"Тиймээс бүх амьтад гарч ирээд төрсөн өдрийн охинд баяр хүргэж эхлэв."
"Нохой - (вүүв) хуцав. Үхэр - (мүү-мүү) шуугив. Морь - (буулга) инээв. Ямаа - (meh-me) анзаарав. Хонь - (ба-э-э) хөхөв. Тэгээд муур тэдэнд хариулав - (мяу-мяав) мяав."
"Гэхдээ зарим зочид манай төрсөн өдрийн охинд баяр хүргэхээс гадна түүнд бэлэг өгөхөөр шийдсэн. Зураг луу хар. Үүн дээр хэн дүрслэгдсэн бэ? Тэдний байшинг юу гэж нэрлэдэг вэ? Зочид бүр мууранд юу өгсөн гэж та бодож байна вэ?
"Зураг дээр: морь, үхэр, нохой, туулай харагдаж байна. Морь нь жүчээнд амьдардаг. Үхэр нь амбаарт амьдардаг. Нохой лангуунд амьдардаг. Туулай торонд амьдардаг. Үхэр мууранд цэцэг өглөө. Нохой мууранд яс өгчээ. Морь овъёос өгсөн. Туулай надад нэг лууван өгсөн."
"Амьтны маргаан" үлгэрийн зохиол.
"Амьтад зугаалахаар нугад гарч, гэнэт тэдний хооронд маргаан гарч ирэв: хамгийн ашигтай амьтан хэн бэ? Тэд тус бүр нь түүнийг хамгийн ашигтай гэдгийг баталсан. Одоо бид хамтдаа амьтан бүр ямар ашиг тус авчирдагийг санаж, "Амьтны маргаан" үлгэр зохиохыг хичээх болно. Нэгэн өдөр гэрийн тэжээвэр амьтад эзнийхээ хашаанд цугларав

Тэдний аль нь хүнд хамгийн хэрэгтэй вэ гэж маргаж эхлэв."
"Нохой: "Өө, өө" гэж хэлэв. Би байшин, эзэн, эзэн, хашаа, хашаан дахь бүх амьтдыг хамгаалдаг. Танхай хүмүүс цэцэрлэгт орохгүй, үнэг тахианы саравч руу сэм орохгүй байхыг би анхаардаг. Би бол хамгийн хэрэгтэй тэжээвэр амьтан.
Муур зөвшөөрөөгүй: "Мяу-мяу. Миний хамгийн чухал ажил. Би хонгил, дээврийн хонгилд хулгана барьдаг. Би бол хамгийн хэрэгтэй тэжээвэр амьтан.
A cow intervened in the argument: “Moo-oo-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o. Би гэрийн эзэгтэйд сүү, цөцгий, зуслангийн бяслаг, цөцгий өгдөг. Би бол хамгийн хэрэгтэй тэжээвэр амьтан.
Ямаа эгдүүцэн: “Ме-э-э. Би бас сүү, бас гайхалтай дулаан хөвсгөр өгдөг. Би бол хамгийн хэрэгтэй тэжээвэр амьтан.
Хонь махлагдан: “Зөгий. Мөн би гайхалтай дулаан ноосоор хангадаг. Би бол хамгийн хэрэгтэй тэжээвэр амьтан.
Морь хонийг сонсож дуусаад: “Иго-го. Би эзнийг жолоодож, бүх хүнд хэцүү ажлыг хийхэд нь тусалдаг. Би бол хамгийн хэрэгтэй тэжээвэр амьтан."
"Энэ үед эзэн гарч ирээд: "Та нар надад үнэхээр хэрэгтэй байна, та нар бүгд надад маш их ашиг тус авчирдаг." Тэгээд бүх амьтад нэгэн дуугаар толгой дохив."

Биеийн тамирын хичээл шишүүхэй шишүүхэй
Алх, шишүүхэй, шишүүхэй -
Судалчлагдсан торх.
(Биеийн хажуу талыг хэмнэлтэй цохих.)
Хомка бусдаас түрүүлж босч,
(Сунгах.)
Тэр хацраа угааж,
(Хацрын ойролцоо гарны дугуй хөдөлгөөн.)
Тэр хүзүүгээ үрнэ.
(Хүзүүг нь илэв.)
Шишүүхэй овоохойг шүүрддэг
(Шүүрдэх хөдөлгөөнийг дуурайлган хийх.)
Тэгээд цэнэглэхээр гардаг.
(Газар дээрээ алх.)
Нэг хоёр гурав дөрөв тав,
(Гараа дээш - хажуу тийш - дээш - хажуу тийш - доошоо.)
Хомка хүчтэй болохыг хүсч байна!
(Гарыг мөрөн хүртэл эрч хүчтэй буржгар.)

“Залуус аа, морь, муур, үхэр, ямаа, туулай, нохой, гахай, хонь. Энэ хэн бэ?"
“Эдгээр амьтад бол гэрийн тэжээвэр амьтад. Мөн тэд хүний ​​хувьд маш чухал юм!"
Гэрийн тэжээмэл амьтад хүмүүсийн ойролцоо амьдардаг. Хүмүүс тэдэнд санаа тавьдаг.
"Намайг эелдэгээр дууд" дасгал...
Хүйтэн цаг агаар орж, амьтад өвдөж, Айболит эмчид хандав. Эмнэлгийн ойролцоох хөндийд олон мал цугларсныг өглөө эмч анзаарав. "Хэн хэнтэй байна?" Дасгал: Зургийг хар. Доктор Айболитийн эмнэлэгт хэн ирсэн бэ? (Үнэг зулзагатай үнэг. Бяцхан туулайтай туулай гэх мэт)

"Үүнийг энхрийлэн нэрлэ" дидактик тоглоом.
Муур...(зулзага).
Үхэр...(үхэр).
Ямаа...(ямаа).
Нохой...(нохой).
Хонь... (хурга). гэх мэт.

Гэрийн тэжээвэр амьтдын тухай оньсого
Чи түүнийг илж, энэ нь чамайг энхрийлж,
Чи шоолж, хаздаг. (нохой)
Орой болгон маш амархан Тэр бидэнд сүү өгдөг.
Тэр хоёр үг хэлэв, Түүний нэр хэн бэ - (Үхэр)
Чимээгүй, бидний төлөө ажилладаг (Морь)
Хонь биш эвэр байдаг
Сүүл нь хэрэм биш харин лаа,
Энэ бол үнээ биш, харин сүү өгдөг (ямаа)
Тэрээр үслэг дээлээ жилд хоёр удаа тайлдаг.
Үслэг дээл дор хэн явдаг вэ? (хонь)
Үр дүн:
-Өнөөдөр бид хэний тухай ярьж байсан бэ? (гэрийн тэжээвэр амьтдын тухай)
-Ямар тоглоом тоглосон бэ? (“Хэн нуугдаж байна вэ?”, “Намайг эелдэгээр дууд”)
-Та ангидаа өөр юу хийсэн бэ? (оньсого таавар, шүлэг сонссон)

Бүгд Найрамдах Татарстан Улсын Атнинскийн дүүргийн "Большеатнинскийн цэцэрлэг" хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага
Бэлтгэсэн: нэгдүгээр зэрэглэлийн багш Гараева Альбина Фаилевна
Большая Атня тосгон 2013 он

  • Хоёртын хичээл (компьютерийн шинжлэх ухаан ба МХТ + физик). Асуудал шийдэх
  • Ольга Козлова
    5-6 насны хүүхдийн ярианы хөгжлийн талаархи хичээлийн хураангуй

    Сэдэв:"Заюшкинагийн овоохой" үлгэрийг уншиж байна.

    Даалгаварууд:Хүүхдүүдийн хэлийг мушгих тухай мэдлэгийг бэхжүүлэх.

    Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд үлгэр сонсох чадварыг хөгжүүлэх

    үүний тулд зургуудыг үзээрэй.

    Монолог яриа, ой санамж, бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх.

    Энэрэн нигүүлсэх сэтгэл, туулайд туслах хүслийг төлөвшүүл.

    Тоног төхөөрөмж: Тоглоомын туулай, ном, хуйвалдааны зураг.

    Хичээлийн явц:

    1. Зохион байгуулалтын мөч.

    Тоглоом "Өөрийгөө эргүүл" б".

    Р., тойрог үүсгэж, "Өөрийгөө эргүүл" тоглоомыг тогло.

    Болгоомжтой байгаарай.

    Өөрийгөө эргүүл, шумуул болж хувир. (Шумуулын хөдөлгөөнийг дуурайж, [z] дууг дуудах).

    Өөрийгөө эргүүл, ялаа болон хувир. ([z] дуугаар нисдэг).

    Өөрийгөө эргүүл, цох болж хувир. ([zh] дуутай цох).

    Өөрийгөө эргүүл, салхи шиг бол. (Гараараа дүүжин хөдөлгөөн хийж, [w] дууг дуудна).

    Эргэж, анги руугаа буц.

    Тоглоом таалагдсан уу? Өөрчлөлтийн үед бид хэн байсан бэ?

    2. Амьтны тухай оньсого, хэл эргүүлэх давталт БОЛЖ БАЙНА УУ.

    Р., оньсого тааварлаарай.

    Сагстай, сахалтай.

    Тэр сүү ууж, дуу дуулдаг. (CAT.)

    Залхуу муурны талаар та ямар хэл амыг мэддэг вэ? (Буйдантай төмс, улаан муур гэдсэн дээрээ хэвтэж байна.)

    Р., чи буйдан төмс гэдэг үгийг яаж ойлгох вэ? (Худлаа хэлж байгаа хүн, одоо нэг талд, одоо нөгөө талд).

    Энэ хэлийг эргүүлэхэд ямар дуу ихэвчлэн давтагддаг вэ? [болон]

    Бид хэлийг хурдан дуудах болно, гэхдээ бид [zh] дууг үгээр удаан хугацаанд хэлэх болно.

    Р., оньсого тааварлаарай.

    Жижиг бөмбөг вандан сандал дор эргэлдэж байна. (Хулгана)

    Та хулганы тухай хэл эргүүлдэгийг мэдэх үү? Надад хэлээч. (Зургаан бяцхан хулгана овоохойд чимээ гаргадаг).

    Энэ хэлийг эргүүлэхэд ямар дуу ихэвчлэн давтагддаг вэ? (w)

    Хулганы шажигнахыг сонсохын тулд хэлээ эргүүлээрэй.

    Хэлний мушгиа аажуухан, тод дуудъя.

    Бөмбөлөг хөвсгөр, урт чих.

    Ухаантай үсэрч, лууванд дуртай. (ТУУЛАЙ)

    Та туулайн тухай ямар хэл мэхийг мэддэг вэ? (Бүбагийн шүд өвдөж байна.)

    Шүд нь өвдөж байсан туулай ямар нэртэй байсан бэ? (Буба.)

    Энэ хэлүүлэгийг давтаж, асуултын аялгуугаар хэлье.

    Охид асуултын аялгуугаар, хөвгүүд эерэгээр ярьдаг.

    Зоя охин Знайка хэмээх бөжинтэй байжээ. Охин яагаад бөжинд ийм нэр өгсөн гэж та бодож байна вэ? (Тэр маш их зүйлийг мэддэг, тэр ухаалаг.)

    Хэл эргүүлэхийг санаарай - Зоягийн бөжингийн нэрийг Знайка гэдэг.

    1-р бүлэг гунигтай, 2-р бүлэг баяр хөөртэй, баяр хөөртэй ярьдаг.

    Эсрэгээр нь хэлээрэй.

    3. Хурдан сурах гол мөрөн.

    Зураг луу хар.

    Зураг дээр хэнийг харуулсан бэ?

    Тэр сагсанд хэнийг хадгалдаг вэ?

    Ямар төрлийн туулай: жижиг эсвэл том уу?

    (z) дуугаар эхлэхийн тулд охины нэрийг гаргаж ирээрэй.

    Р., чи өөрөө яаж хэлээ эргүүлж байгаагаа анзаарсангүй - Бяцхан Зина сагсандаа бөжинтэй (n).

    Би чамд үүнийг сурахыг санал болгож байна. Бид хамтдаа бүх зүйлийг аажуухан, ойлгомжтойгоор давтаж, үг бүрийг хэлдэг.

    Хэл эргүүлэхэд ямар дуу ихэвчлэн давтагддаг вэ? (z, z/n, n)

    Бид үг бүр дэх (z) авиаг онцолж, аажуухан ярьдаг.

    Харанхуйд шивнэж хэлье.

    Бид алгаа ташиж байхдаа хэлдэг; өвдөг дээрээ.

    Бид үүнийг надтай хамт 3 удаа хэлдэг: удаан, чимээгүй, илүү чанга, хурдан, маш хурдан, чанга.

    Хэн өөр хоорондоо өрсөлдөхийг хүсдэг вэ.

    Энэ хэл амыг хэн өөрөө хэлэхийг хүсэх билээ. (Хүүхдүүд хэлдэг)

    4. "Туулай" биеийн тамирын дасгал руу".

    Бид маш их ажилласан, одоо бид амарч болно.

    Бүжингийн чих нь ийм байдаг.

    Бүжингийн сарвуу нь иймэрхүү харагдаж байна.

    Бөжин сүүлтэй, энэ нь тийм юм!

    Туулай ингэж нуугдаж байна.

    Туулай ингэж үсэрч байна.

    5. Өгүүллэг унших ки.

    Өө, бөжин үсэрч, үсэрч бидний хичээл дээр ирлээ.

    Бөжин, чи яагаад уйлаад байгаа юм бэ? (Үнэг намайг гомдоосон.)

    Чамд юу тохиолдсон бэ? (Би овоохойтой, үнэг мөсөн овоохойтой байсан.

    Хавар ирж, үнэгний овоохой хайлсан. Үнэг намайг хонохыг хүссэн ч тэр намайг хөөсөн.)

    Р., чи туулай ямар үлгэрээс ирснийг мэдэх үү? ("Заюшкинагийн овоохой.")

    Үлгэрийг сонсоцгооё, уншиж байхдаа та үлгэрт зориулсан хуйвалдааны зургуудыг үзэж болно.

    6. Өгүүллийн агуулгын талаархи яриа ки.

    Танд үлгэр таалагдсан уу?

    Энэ юуны тухай ярьдаг вэ?

    Үлгэрийн гол дүрүүд хэн бэ?

    Танд хэн таалагдсан бэ? Яагаад? Юуны төлөө?

    Хэрэв туулай чамаас тусламж гуйн ирвэл та юу хийх вэ?

    6. Дүгнэж байна ов.

    Р., анги дуусна. Хичээл дээр юу сонирхолтой байсан бэ?

    Ямар нэгэн хүндрэл гарсан уу? Хаана? Хэзээ? Яагаад

    хотын сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

    26-р "Ветерок" цэцэрлэг

    Ярославль хотын дүүрэг

    Сургуулийн өмнөх насны 5-6 насны хүүхдүүдэд зориулсан ярианы хөгжлийн талаархи хичээлийн хураангуй

    “Ярианы соёл:

    дуу авианы ялгаа ts – h »

    Багш Рахимова Ольга Владимировна

    Багш - ярианы эмч Журкина Олеся Викторовна

    -тай. Сарафоново

    2018

    Зорилтот: Хүүхдүүдэд ts - ch дууг ялгахыг заа.

    Даалгаварууд: Үргэлжлүүлэн чихээрээ ялгаж, дуу авиа, авианы хувьд ижил төстэй гийгүүлэгчийг тод дуудаж сурах.Ч, С дуугарна ; байршлыг тодорхойлохнэг үгээр дуугарна (эхлэл, дунд, төгсгөл); жижигрүүлэх дагаварыг ашиглан үг бүтээх дасгал хийх; фонемик ойлголтыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх, аялгууны илэрхийлэлийг сайжруулахилтгэлүүд ; тэвчээр, найздаа нөхөрсөг хандлагыг төлөвшүүлэх, бие биетэйгээ харилцах чадварыг хөгжүүлэх.

    Тоног төхөөрөмж: Интерактив самбар, танилцуулга, объектын зураг, чемодан.

    Хичээлийн явц

    Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр манай хичээлд зочид ирлээ. Тэдэнтэй дахин мэндчилье. Тэгээд одоо бүх анхаарал над дээр байна. Ноцтой ажилд бэлтгэхийн тулд амьсгалын дасгал хийхийг зөвлөж байна.

    Нэг гараа эгэмний ясны хооронд тавьж, тэдгээрт болон мөрөнд анхаарлаа хандуулцгаая.

    Амьсгалж, амьсгалаа эгэм, мөрийг тайван, жигд дээшлүүлж, буулгана.

    4-8 удаа давтана.

    Багш ярианы эмч:Залуус аа, та багцад юу байгааг мэдмээр байна уу? Үүнийг нээцгээе. Энэ нь зөв, энэ бол уурын зүтгүүр юм. Зүтгүүр явахдаа ямар дуу чимээ гаргадаг вэ?

    Хүүхдүүд: Чуг - чуг.

    Багш ярианы эмч:Зөв шүү, залуус аа, гэхдээ уурын зүтгүүр үргэлж дуу чимээ гаргаж чаддаггүй, бид түүнд туслах ёстой. Зүтгүүр чанга исгэрэх үед бид гараараа дугуйны хөдөлгөөнийг дуурайлган дуурайн “Чоо-чуг” гэж дуугарч, зүтгүүр чимээгүйхэн хөдлөх ёстой үед хуруугаа уруул руу нь наан “Цсс” гэж хэлнэ. . Бэлэн үү?

    3-4 удаа тогло.

    Сурган хүмүүжүүлэгч: Эдгээр үгсийн эхний дуу чимээ юу вэ?Та юу гэж боддог вэдуугарна Өнөөдөр бид ярилцах уу?

    Хүүхдүүд: Чик гэдэг үгийн эхний авиа нь h, дэгдээхэй гэдэг үгэнд – эхний авиа нь c.

    Сурган хүмүүжүүлэгч : Та өнөөдөр эдгээр дуу авианы талаар ямар нэгэн зүйл сурмаар байна уу?

    Ч – ц дууны талаар та юу мэдмээр байна вэ?

    Эдгээр дууг хэрхэн зөв дуудах вэ.

    Эдгээр авиатай илүү олон үгсийг олж мэдээрэй.

    Дуу, үгээр тогло.

    Залуус аа, ts, ch авиаг андуурахад хялбар байдаг тул бид тэдгээрийг хооронд нь ялгаж сурах хэрэгтэй.- Цус сонсогдож байна ба h-г төөрөлдүүлэхэд хялбар байдаг тул та тэдгээрийг хооронд нь ялгаж сурах хэрэгтэй. Багш хүүхдүүдэд өгдөгдаалгавар: ts дууг сонсох, чи гахай шиг нэг хөлөө өргөх хэрэгтэй бөгөөд сонсохдоодуу чимээ h - толгойгоо зүүн, баруун тийш хөнгөн хөдөлгө(ch-ch-ch сэрүүлэг чагнаж байна). Хүүхдүүд даалгаврыг ойлгосон эсэхийг мэдэхийн тулд багш 5-6-г дууддагдуу, дараа нь үг.

    Үг : цайны аяга, герон, шил, өргөст хэмх дэвсгэр, хийлч, Dandelion.

    Сурган хүмүүжүүлэгч: Та энэ даалгаврыг амархан гүйцэтгэсэн. Одоо би та бүхнийг суудалдаа суухыг урьж байна. Тэмдэглэлийн дэвтэр нээж, тэдгээрээс шуудан зөөгч Печкинтэй хийх даалгаврыг олоорой.

    Ажлын хуудасны доод талд эдгээр үгсийн зураг, диаграмм байна. Бидний даалгавар бол зураг, үгийн хэв маягийг зөв тохируулах явдал юм.

    Үг хэллэг: гахай, хонь, үнэг.

    Биеийн тамирын минут

    Бид бага зэрэг дулаацах болно,

    Үүлийг тоолъё

    1,2,3,4,5

    Бид хурдан тойрогт орох хэрэгтэй.

    Хурдан тойрог дээр зогсоод "Том жижиг" тоглоомыг тоглоцгооё (бөмбөгтэй)

    Шувуу - шувуу

    Туулай - туулай

    Үнэг - үнэг

    таваг - таваг

    Бөгж - бөгж

    Өндөг - төмсөг

    Хуруу - хуруу

    Саравч - үүдний танхим

    Товч - товчлуур

    Өргөст хэмх - өргөст хэмх

    Хуудас - хуудас

    Дэгдээхэй - дэгдээхэй

    Перец - чинжүү

    Хонь - хонь

    Багш ярианы эмч:Одоо бид шууданч Печкинд илгээмж илгээхэд туслах хэрэгтэй. Үүнийг хийхийн тулд та илгээмж дотор байгаа зүйлсийг зөв нэрлэх хэрэгтэй.

    Сурган хүмүүжүүлэгч: Харамсалтай нь бидний хичээл дуусч байна. Өнөөдөр хичээл дээр юу хийснээ дахин давтъя?

    Өнөөдөр бид ямар дуу чимээтэй ажилласан бэ?

    Хичээл танд юу таалагдсан бэ?

    Залуус аа, та бүгдээрээ шуудангийн ажилтан Печкинээс будах ном хүлээн авлаа, хэрэв танд бидний үйл ажиллагаа таалагдсан бол илгээмжийг улаанаар, хэрэв танд таалагдаагүй бол цэнхэр өнгөөр ​​будна уу.


    Хөтөлбөрийн агуулга:асуултуудыг дахин ярьж, хувийн туршлагаасаа өөрийн түүхийг зохиох явцад. Текстийг шинжлэх үед.

    Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд болон насанд хүрэгчид, үе тэнгийнхэн хоорондын харилцааны нөхцөл байдлаас гадуурх хувийн харилцааны хэлбэрийг хөгжүүлэхэд түлхэц өгөх. Тодорхой жишээнүүдийг ашиглан сурагчдыг зан үйлийн зарим дүрэмтэй танилцуулж, нөхдийнхөө зан байдлыг үнэлэх дадлага хий.

    Материал:багшийн ширээн дээр хүүхэлдэйн өрөө байдаг: хүүхдийн ор нь задарсан, дэр нь өндөр сандал дээр, хөнжил орны толгой дээгүүр шидэгдсэн, хүүхэлдэйний ширээн дээр гурван аяга таваг, хог хаягдал (жижиг цаас) болон шалан дээр шоо. Багш нь ээж хүүхэлдэй, хүү хүүхэлдэй гэсэн хоёр хүүхэлдэйтэй.

    Хичээлийн явц

    Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр би та нарт хүүхдийн тухай хэдэн үлгэр ярих болно. Та анхааралтай сонсож, тэдний зан авирыг үнэл.

    Эхний өгүүллэг нь “Заавал хийцгээе” гэдэг. Энэ бол Коля хүүгийн тухай юм.

    "Өглөө ээж дэлгүүр хэсэхээр бэлдээд: "Чи бөгжөө, би дэлгүүрт очъё, чи ширээн дээрх аяга тавгаа цэвэрлэ, ороо зас, шал шүүрээрэй, тэгвэл чи тоглох болно! ” Коля: "Мэдээжийн хэрэг, ээж ээ!" Ээж явж, Коля өрөөг цэвэрлэж эхлэв.

    Эхлээд би ширээгээ цэвэрлэе" гэж Коля аягыг аваад шүүгээнд хийж, өөр нэг зүйлийг аваад эргэн тойрноо хараад ор луу харав. - Ээж намайг ороо зас гэж хэлсэн!

    Коля аягаа ширээн дээр тавиад ороо заслаа.

    "Эхлээд би даавууг сэгсэрнэ (түүнийг сэгсэрч, дотогшоо), одоо би хөнжлөө өмсье" гэж Коля хөнжлөө гартаа аваад шал руу харав. - Өө, шалан дээр ямар их хог байна! Бид үүнийг шүүрдэх хэрэгтэй ...

    Хүү хөнжлөө бөөнөөр нь орон дээр тавиад шүүр аваад хогоо шүүрдэж эхлэв. Гэхдээ дараа нь би шоо харсан: "Энд миний дуртай шоо байна!" Одоо би хамгийн том байшинг барина!" Коля шүүрээ шалан дээр тавиад тоглож эхлэв. Энэ үед ээж нь гэртээ харьдаг.

    Коля(ээжийг баяртайгаар угтан): Ээж ээ, би ямар байшин барьсан бэ!

    Ээж:Танай байшин үзэсгэлэнтэй, гэхдээ та аяга тавгаа тавиад, ороо засч, шал шүүрдэнэ гэж амласан!

    Коля:Би аль хэдийн цэвэрлэсэн ..."

    Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, Коля цэвэрлэж эхэлсэн ч өрөөний бүх зүйлийг яагаад цэвэрлээгүй гэж та нар бодож байна вэ?

    Хүүхдүүд:Тэр үүнийг цэвэрлээгүй!

    Сурган хүмүүжүүлэгч:Коля юу хийж чадсаныг санахыг хичээцгээе.

    Хүүхдүүд хамтдаа энэ түүхийг багшийн зарим тэргүүлэх асуултын дагуу санаж, дахин ярьдаг.

    Өрөөнд эмх замбараагүй юу үлдсэн бэ?

    Хүүхдүүд нэг нэгээр нь жагсааж эсвэл тэргүүлэх асуултуудыг ашиглан:

    Дэр хаана байна?

    Хаана тавих ёстой байсан бэ?

    Ширээн дээр юу үлдсэн бэ?

    Коля аяга тавгаа хаана тавьсан бэ?

    Тийм ээ, хүүхдүүд ээ, бяцхан хүү Коля ажлаа дуусгаж сураагүй байна. Өрөөг эмх цэгцтэй байлгахын тулд юу хийхийг түүнд хэл.

    Та өрөөгөө хэрхэн цэвэрлэхээ мэддэг үү? Та гэртээ ихэвчлэн юу хийдэг вэ? Та үүнийг яаж хийх вэ? Ямар дарааллаар? (Хүүхдийн хариулт.)

    Сурган хүмүүжүүлэгч:Би чамд "Хэн завхайрсан бэ?" гэсэн хоёр дахь түүхийг унших болно. Таня охины тухай.

    "Ээж, Таня хоёр талх нарийн боов руу явав. Хажуугаар нь хөрш Валя эгч өнгөрөв. Валя эгчтэй уулзахдаа ээж Танечкагаас: "Би юу хэлэх вэ?" Гэж асуув.

    Би мэдэхгүй гэж Таня санаа алдлаа.

    Та "Сайн уу!" гэж хэлэх хэрэгтэй.

    Сайн уу? гэж охин давтан хэлэв.

    За, сайн байна! Үргэлж ингэж хэлээрэй" гэж хэлээд Валя эгч гарч одов.

    Ээж талх нарийн боовноос буцаж ирээд Таняд анхилуун боов өглөө. Охин инээмсэглэн боовоо аваад идэж эхлэв. Тэгээд ээж хэлэхдээ:

    Би юу хэлэх ёстой вэ, охин минь?

    Та үргэлж "Сайн уу!" гэж хэлэх ёстой гэж Таня баяртайгаар хариулав.

    Охин минь чи ямар нэг юманд орооцолдож байна. “Бид “Баярлалаа” гэж хэлэх ёстой!” гэж ээж заслаа.

    Орой нь ээж зочлохоор явсан бөгөөд Таня аавтайгаа гэртээ үлдэв. Бид тоглож, ярилцаж, ном уншсан. Унтах цаг болоход аав нь охиноо хэвтүүлээд:

    Унтахынхаа өмнө юу хэлэх ёстой вэ?

    Баярлалаа! - Танечка инээмсэглэв.

    Үгүй" гэж аав инээв. - Бид "Сайн амраарай!" гэж хэлэх ёстой.

    Тэгэхээр Таня хэнийх нь зөв болохыг ойлгохгүй байна: ээж эсвэл аав?"

    Та нар юу гэж бодож байна? Одоо бид "Чи юу хийх вэ?" Амьдралын үзэгдлүүдийг тоглох болно.

    1. Хүү сандал дээр сууж, охин түүний хажууд зогсож байна. Багш хүүхдүүдэд нөхцөл байдлыг тайлбарлав: "Денис, чи автобусанд сууж, цонхоор дуртай хотоо харж байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Нэгэн зогсоол дээр нэг охин энэ автобусанд суув. Автобусанд үнэгүй суудал байдаггүй. Та юу хийх вэ?"

    Хүү нь зөвхөн охинд суудлаа өгөөд зогсохгүй түүнд хүндэтгэлтэй хандаж буйгаа дохио зангаа (хоосон суудал руу зааж, инээмсэглэл) болон үг хэллэгээр харуулахыг зөвлөж байна.

    Дараа нь нөхцөл байдлын талаар багшийн бүлэг дээр ярилцдаг.

    Денис автобусанд суухыг хүссэн үү?

    Тэр аялалд юу хийсэн бэ?

    Охин автобусанд суухыг хүссэн үү?

    Гэнэтийн хөдөлгөөн хийх үед түүний гар өөрийгөө барихын тулд хашлагад хүрдэг үү?

    Денис зөв зүйл хийсэн үү? Та яагаад ингэж шийдсэн юм бэ? Та яагаад тээвэрт суудлаа өгөх ёстой гэж?

    Денис эелдэг байсан уу? Та үүнийг ямар шинж тэмдгээр харсан бэ?

    Охин ийм байдалд ямар санагдсан бэ?

    Дараах нөхцөл байдалд хүүхдүүд хэрхэн биеэ авч явахаа өөрсдөө шийдэж, дараа нь зан үйлийн хэв маягийг хамтдаа хэлэлцдэг. Багш нь зан төлөвийн талаархи өөрийн сонголтыг санал болгож, тодорхой нөхцөл байдалд яагаад энэ эсвэл тэр хэв маяг илүү сайн эсвэл муу болохыг тайлбарлах боломжийг олгодог.

    2. Өрөөний үүдэнд хүү охин хоёр гүйлдэнэ.

    3. Таг тоглож байгаад охин, хүү хоёр санамсаргүй мөргөлдсөн. Хоёулаа гараа өвдөж цохив. Охин унав. Хүү түүн рүү гомдсондоо гараа даллахад охин уйлж эхлэв.

    Өгүүллийн баатрууд ямар сэтгэгдэлтэй байна вэ?

    Охин яагаад уйлсан бэ?

    Ажиглагч та нарт ямар санагдаж байна?

    Та охин, хүү хоёрт юу зөвлөх вэ?

    Охин уйлахгүйн тулд энэ хуйвалдааныг өөрчил.

    Бид бие биенээсээ уучлалт гуйх ёстой юу? (Хүү охинд тусламжийн гараа сунган мөргөлдсөндөө уучлалт гуйна. Охин босож бас уучлалт гуйна. Хоёулаа инээмсэглэв.)

    4. Хашаанд нэг хүү, охин хоёр гүйж байв. Хүү бүдэрч унаж, өвдгөө хүнд гэмтээжээ. Тэр өвдөлтөөс болж босч чадахгүй байв. Түүнийг шороонд дарагдсан байхыг хараад охин инээв. Хүү гомдсондоо уйлсан. Тэд найзууд байхаа больсон.

    Амьдралд ийм зүйл тохиолддог уу?

    Та ийм дүр зургийг хараад сэтгэл хангалуун байна уу?

    Энэ үзэгдэл танд юу нь таалагдаагүй вэ?

    Энэ үзэгдэлд хэн зан авираа өөрчлөх ёстой вэ?

    Ийм нөхцөлд охин яаж эмэгтэйлэг байдлыг харуулах вэ? Охин нь өрөвдөөд гэртээ хариад тусалчихвал хүү уйлах уу?

    Сүүлчийн тохиолдолд тэд ямар харилцаатай байх вэ?

    Охидын аль нь энэ дүр зургийг сайн төгсгөлтэй харуулж чадах вэ? Өөрийнхөө зан үйлийн сонголтыг санал болго.

    Хүүхдүүд ээ, шүлэг сонсоорой.

    Охидыг хүндлэх хэрэгтэй

    Мөн хэзээ ч битгий гомдоо

    Хайрт ээжийгээ хайрлахын тулд

    Эмээ нарт халуун дулаан сэтгэлийг бэлэглээрэй.

    Тийм ээ, та нар ч гэсэн

    Хөвгүүдийг өрөвдөөрэй

    Анхаарал тавьж, хайрла,

    Хэзээ ч цохихгүй.

    Энэ шүлэг юуны тухай вэ? Энэ юу шиг харагдаж байна? (Зан үйлийн дүрмийн тухай.)

    Эдгээр дүрмийг сайн санаж, бие биедээ сануул.

    Л.Ладутко, С.Шкляр

    Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн ярианы цэвэр байдал нь түүний ирээдүйн сурагчдын ялалтын түлхүүр юм. Дуу авиа гаргахад бэрхшээлтэй хүүхдүүд муу сурдаг нь нууц биш. Нэмж дурдахад тэд үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах харилцаа нь тэднээс хэт их эрч хүчийг авдаг тул тэд илүү хөндий байдаг.

    Ийм хүүхдүүдийг ойлгохын тулд хичээх хэрэгтэй бөгөөд иймээс 5-6 наснаас эхлэн хүнийг насан туршдаа дагалдаж болох цогцолборууд үүсч эхэлдэг. Эцэг эхчүүд хүүхдэдээ гэртээ тусалж чадна.

    Энэ материалд бид 5-6 насны хүүхдүүдэд хэл ярианы хөгжлийн хэд хэдэн үр дүнтэй ярианы эмчилгээний анги, аргуудыг танилцуулах болно.

    Өвчин эмгэгийн оношлогоо - хүүхдэд хэзээ тусламж хэрэгтэй вэ?

    Хүүхдийнхээ зарим нэг үг хэллэг, тодорхой бус дуудлагыг анзаарсан эцэг эхчүүд нас ахих тусам бүх зүйл аяндаа сайжирна гэж андуурдаг.

    Үүнд зарим нэг үнэн бий - сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн ярианы аппарат төгс бус, бүрэлдэх шатандаа байна. Хүүхдүүд үнэндээ дуу авианы дуудлагатай холбоотой хэд хэдэн бэрхшээлийг даван туулж чаддаг. Гэсэн хэдий ч үүн дээр найдах нь хариуцлагагүй, ялангуяа түүнээс хойш Бүх хэл ярианы гажиг нь нас ахих тусам арилдаггүй.

    5-6 насандаа хүүхэд янз бүрийн арга барил, янз бүрийн мэргэжилтнүүдийн тусламж шаарддаг янз бүрийн эмгэгийг мэдэрч болно.

    Дислалиа

    Энэ эмгэгийн үед хүүхдийн сонсгол мууддаггүй, ярианы аппаратад тодорхой асуудал гардаггүй, гэхдээ тэр Гийгүүлэгчийг буруу дууддаг.

    Ихэнхдээ хүүхдүүд "SH", "Zh", "L", "R" дууг андуурдаг. Хүүхэд үгэнд байгаа дууг ижил төстэй үгээр сольж болно (уулын холтос), дууг бүхэлд нь алгасах, эсвэл буруу дуудаж болно - дүлийрэх, дуугарах.

    гацах

    Сургуулийн өмнөх насны хувьд энэ согог ихэвчлэн тохиолддог. Энэ нь дуудлага хийх явцад зогсох, цаашдын дуудлага хийхэд хүндрэлтэй байдлаар илэрдэг.

    Мэдрэлийн асуудлаас эхлээд сэтгэц-сэтгэл хөдлөлийн эмгэг хүртэл гацах олон шалтгаан бий. 5-6 насандаа хэл ярианы гажиг маш тод илэрдэг тул өөр зүйлтэй андуурч болохгүй.

    Хамар хамар

    Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн талаар тэд "бүлэглэдэг" гэж ярьдаг. Заримдаа хүүхэд яг юу хэлж байгааг ойлгоход хэцүү байдаг, учир нь "хамараар" дуудлага нь төрөлх хэлний энгийн авиаг хүртэл гажуудуулдаг.

    Ихэнхдээ энэ доголдлын шалтгаан нь үүнд оршдог ENT эмгэгжишээлбэл, аденоидын улмаас хамрын түгжрэл. Гэсэн хэдий ч чих хамар хоолойн эмчийн эмчилгээ хийлгэсний дараа ч гэсэн хүүхэд "хамраараа" зуршлаасаа салж, хэсэг хугацаанд ярьж болно. Түүнд хөгжлийн ярианы эмчилгээний хичээл хэрэгтэй.

    Хэл ярианы хомсдол

    Сургуулийн өмнөх насны хүүхэд хэвийн хөгжихөд янз бүрийн тохиолдлуудад үг хэллэг хэрэглэдэг урт өгүүлбэр, тэр ч байтугай урт өгүүлбэр зохиоход бэрхшээлтэй байдаггүй.

    Хэрэв хэл яриа нь хөгжөөгүй бол хүүхэд бие даасан үгсийг том логик хэлхээнд "холбоход" хүндрэлтэй байдаг, тэр ч байтугай сайн мэддэг үгсийн төгсгөлд асуудал гардаг. Энэ нь ихэвчлэн эцэг эх, ахмад үеийн төлөөлөгчид хүүхэдтэй харилцахдаа тэд үгийг зориудаар мушгин гуйвуулж, олон тооны жижигрүүлэгч дагавар ашигласан(аяга, таваг, гутал), түүнчлэн "лиспэх".

    Ярианы саатал

    Ийм эмгэг нь насанд хүрэгчидтэй харилцах хангалтгүй, хөгжлийн харилцааны дутагдал, үе тэнгийнхэнтэйгээ харьцах, мөн мэдрэлийн эмгэг, төв мэдрэлийн тогтолцооны эмгэгийн үр дагавар, шинж тэмдэг байж болно.

    Гэрийн ярианы эмчилгээний хичээлээс гадна хүүхэд мэдрэлийн эмч, ярианы эмчилгээний мэргэжилтэн дээр очиж, бүлгийн хичээлд хамрагдахыг зөвлөж байна.

    Дуу авианы дуудлага хийх гэрийн дасгалууд

    Гэрийн хичээл нь клиникийн хэл ярианы эмчтэй хичээлтэй харьцуулахад зарим давуу талтай байдаг. Гэртээ бүх зүйл хүүхдэд танил, ойлгомжтой байдаг тул танихгүй хүмүүст эвгүй байдалд орох шаардлагагүй. Тоглоомын хэлбэрээр гэрийн дасгалууд нь мэргэжлийн ярианы эмчийн өрөөнд засвар хийхээс багагүй үр дүнг өгдөг.

    Орчин үеийн ертөнцөд хэл ярианы гажиг нь харамсалтай нь эцэг эхийнхээ бага наснаасаа илүү хүүхдүүдэд тохиолддог. Хамгийн гол нь хүүхдийн бага наснаас нь эхлэн харилцах хэрэгцээг голчлон орлодог мэдээллийн элбэг дэлбэг байдал юм.

    Хүүхдүүд тоглоомын талбай дээр найз, найз охинтойгоо тоглохын оронд чөлөөт цагаа интернетээр өнгөрөөх, таблет, компьютер тоглох, зурагтаар олон тооны хүүхэлдэйн кино үзэхийг илүүд үздэг. Энэ бүхэн ярианы хөгжилд ямар ч байдлаар хувь нэмэр оруулдаггүй.

    Гэртээ эцэг эхчүүд ярианы эмчилгээний хичээлийг сургуульд бэлтгэхтэй хослуулж болно. Үүнийг хийх нь маш энгийн бөгөөд дуу авиа, үеийг дуудах дасгалыг санах ойг сургах, шүлэг цээжлэх, нялх хүүхдийн эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаар шинэ мэдээлэл олж авах тоглоомуудтай хослуулах нь хангалттай юм.

    Зурах, бичиж сурахдаа нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх нь ярианы аппаратыг сайжруулахад тусалдаг.

    Гэрийн үйл ажиллагаа нь ярианы согогийг засах боловсролын тоглоом, дасгал төдийгүй хүүхэд, насанд хүрэгчдийн хооронд тааламжтай харилцаа холбоо, харилцан үйлчлэл юм. Энэ үйл явцад оролцогч бүх хүмүүст ашигтай байх нь дамжиггүй.

    Гэртээ яриа хөгжүүлэх дасгал, тоглоом

    Хурууны тоглоом нь хүүхдийн гарыг бичихэд бэлтгэхээс гадна ярианы аппаратын үйл ажиллагааг сайжруулахад тусална. Тэдний хувьд та өөрийн дуртай үлгэрийн баатрууд болох хурууны баатруудын бэлэн багцыг ашиглаж болно.

    Та өөрийн үлгэр, үлгэр зохиож явахдаа хүүхдийнхээ төсөөллийг хөгжүүлэхэд тусална. "Хуруун дээр" тоглолтыг цэвэр үгсийн элементүүдтэй сурсан шүлэг дагалдвал сайн байх болно.

    Зөвхөн хүүхэд дуудахдаа тийм ч сайн биш байгаа асуудалтай дуу авиа төдийгүй бусад төвөгтэй дуу авианы хувьд цэвэр хэллэгийг сонгох нь дээр. Жишээлбэл, хэрэв таны хүүхэд исгэрэх эсвэл "L" дуу чимээ гаргахад асуудалтай бол та хүүхдээс эдгээр дууг үнэн зөв хэлэхийг шаарддаг цэвэр хэллэгүүдийг сонгох хэрэгтэй.

    Бид үймээн самуунтай байна - Thistle ургасан,

    Үймээн самууныг намжаахын тулд бид өвсийг устгав!

    Хэрэв танд "S" авиатай холбоотой асуудал байгаа бол дараах энгийн хэллэгийг хийх болно.

    Су-сү, су-сү-сү, ойд шар шувуу ингэж амьдардаг.

    Эгч бид хоёр ойд байгаа шар шувуунд хиам авчирсан.

    Са-са-са, са-са-са, соно бидэн рүү нисэв,

    Үнэг бидэн рүү гүйж ирэв, соно бидэн дээр ирэв.

    Хэрэв та "R" дууг дуудахад асуудалтай байгаа бол энэ шүлэг туслах болно:

    Ра-ра-ра, бид гэртээ харих цаг боллоо,

    Ру-ру-ру, имж зурцгаая,

    Ро-ро-ро, бороо хувин руу дуслуулж байна,

    Архирах, архирах, барс уулнаас үсрэв.

    Та өөрөө цэвэр хэллэг зохиож болно, гол зүйл бол өгүүлбэрийн эхэн ба төгсгөлд асуудалтай дууг өөр гийгүүлэгчээр солих эсвэл бүрмөсөн орхих боломжгүй байхаар байрлуулах явдал юм. Энэ нь огтхон ч хэцүү биш юм.

    Цэвэр хэлний хамгийн амжилттай жишээг манай эмээ, элэнц эмээ нар мэддэг байсан. Эдгээр нь бидний мэддэг "Лули-Лули" юм.

    Люли-люли-люли, сүнснүүд нисч ирэв.

    Сүнсүүд, хайрт бяцхан сарвуунууд аа,

    Өө люли-люли-люли, бид тэдэнд зориулж хэлхээ сүлжсэн.

    Олон "ардын" шүлэг нь ярианы эмчилгээний маш сайн нөлөөтэй байдаг - "Галуу-галуу, ха-ха-ха" болон бусад хүмүүс бага наснаасаа мэддэг.

    Та дараах схемийн дагуу хичээлийг зохион байгуулж болно.

    • Дуу эсвэл хэллэгийн хэмнэлтэй хэмнэлтэй хөдөлгөөнүүд. Хүүхдээ зөвхөн шүлгийн хэмнэлтэй алхаж, тойрог хэлбэрээр алхахыг урь. Дараа нь алхмуудыг жижиг үсрэлтээр сольж болно.
    • Амьсгалын дасгалууд. Идэвхтэй таван минутын дараа сургуулийн өмнөх насны хүүхдээ гүнзгий амьсгалахад урь. Энэ тохиолдолд тэр хамараар амьсгалж, нимгэн урсгалаар амаар амьсгалах ёстой.
    • Сэтгэл хөдлөлийн "будах хуудас". Амьсгалын дасгал хийсний дараа хүүхдээсээ энэ хэллэгийг сэтгэлийн хөдөлгөөнөөр давтахыг хүс. Түүнд нүүрний хувирал, дохио зангаа ашиглан үнэг, шар шувуу, соно, галуу гэх мэтийг үзүүлээрэй. Хүүхдэд тусалж, элэглэх дуртай хөгжилтэй зургуудыг гаргаж ирээрэй.

    • Дуунууд. Одоо та шүлэг, энгийн үгсийг дуулж болно. Манай элэнц эмэг эхийн өлгийд "Люли-люли-гули" дууг дуулдаг шиг энгийн хөгжимд тохируулж чадахгүй бол энгийн дууг тусгайлан сурч болно. Ийм дууг Интернет дэх ярианы эмчилгээний хичээлүүдийн олон тооны видео хичээлээс олж болно.
    • Дараагийн шат нь хурууны тоглоом байж болно. Хүүхдээс зүйр цэцэн үг эсвэл шүлгийг дахин уншиж, түүний схемийг хуруугаараа харуулахыг хүс (довор болон дунд хуруу нь жийргэвч дээр байрлуулсан, алхаж буй хүнийг дүрсэлж болно, алхаж буй алгаа хавчих нь галууны далавчны далавчийг харуулдаг гэх мэт). .

    • Дээрх дасгалуудыг хийсний дараа та илүү тайван үйл ажиллагаа руу шилжиж болно - логик болон танин мэдэхүйн. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн урд ширээн дээр шүлэгт ашигласан амьтан, шавжны зургийг байрлуул. Нэр нь "R" авиатай (загас, хавч, хэрээ) хүмүүсийг үзүүлж, нэрлэхийг хүс, дараа нь "Z" (нохой, шар шувуу, муур) байхгүй хүмүүсийг үзүүлж, нэрлэхийг хүс. Энэ дасгал нь таны хүүхдэд илүү хурдан уншиж сурахад тусална.
    • Хичээлийн төгсгөлд хүүхдээсээ шинэ шүлэг, бие даасан үгсийг өөрийнхөө араас давтахыг хүс. Үүнийг хэд хэдэн удаа хий, хүүхдийг магтахаа бүү мартаарай. Дараагийн хичээл нь яг энэ, сургуулийн өмнөх насны хүүхдэд зориулсан шинэ шүлэг, хэллэгээр эхлэх ёстой.

    Хэлний мушгиануудыг аажим аажмаар оруулаарай ("Майг нь Колпаковын хэв маягаар оёдоггүй, хонх нь Колоколовын загвараар оёдоггүй", "Саша хурдны замаар алхаж, хатаагч сорж байсан", "Хашаанд өвс байна, түлээ мод байна. өвс" гэх мэт).

    Үе мөчний гимнастик, дуудлагын сургалт

    Хүүхдийнхээ ярианы аппаратад өдөр бүр тусгай гимнастик хий. Дараагийн хичээлээ түүгээр эхлүүлсэн нь дээр. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдэд хэцүү дуу чимээ гаргахад булчин, шөрмөс, хэл, уруулыг бэлтгэх болно.

    Гимнастик нь зажлах, залгих, нүүрний булчинг сургахад чиглэгддэг бөгөөд тэд дуудлагын үйл явцад хамтран оролцож, яриаг ойлгомжтой, ойлгомжтой болгодог.

    Дуудлага хийх үйл явц нь зөвхөн уруул, хэл төдийгүй амьсгалын эрхтэн, цээж, мөр, дууны утас зэргийг хамардаг. Гимнастик хийхдээ үүнийг анхаарч үзээрэй дуу хоолой үүсгэх бүх бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг тэгш ашиглахыг хичээ.

    Гимнастикийг сууж байхдаа хийх ёстой бөгөөд өдөрт 2-3 хичээл хийх нь зүйтэй бөгөөд тус бүр нь 5 минутаас хэтрэхгүй байх ёстой бөгөөд энэ хугацаанд хүүхэд цогцолбороос 2-3 дасгал хийх ёстой.

    Нэгдүгээрт, эцэг эхчүүд сургуулийн өмнөх насны хүүхдийг харуулж, тодорхой, цэвэр гүйцэтгэлд хүрэхийн тулд бүх дасгалуудыг бие даан эзэмших ёстой. Уруулыг хөгжүүлэхийн тулд уруулаа инээмсэглэн барьж, шүдээ бүрэн хаалттай байлгах гэх мэт энгийн дасгалуудыг хийх нь зүйтэй.

    Та 30 секундээс эхэлж, аажмаар инээмсэглэлээ 1-2 минутын турш барих хэрэгтэй.Уруулыг гуурсаар нугалах нь үе мөчийг үр дүнтэй хөгжүүлдэг. Энэ зарчим нь адилхан - эхлээд уруулнаас хоолойг 20-30 секундын турш барих ёстой боловч аажмаар дасгалын үргэлжлэх хугацаа нэмэгддэг.

    Шүд нь чанга хаагдаж, уруул нь гуурсан хоолой шиг сунгасан, гэхдээ онгорхой байх үед уруулаа нугалахад бага зэрэг хэцүү байх болно. Аажмаар даалгаварууд улам төвөгтэй болж, хөдөлгөөн нэмэгддэг бөгөөд энэ нь уруулын хөдөлгөөнийг өгөх ёстой. Тиймээс хоолойд байгаа уруулыг тойрог хэлбэрээр, зүүн, баруун, дээш, доошоо хөдөлгөж, зааны их бие эсвэл гахайн хоншоорыг дүрсэлж болно.

    Урт уруул, загас шиг нугалж, хааж, нээлттэй. Үүний үр дүнд далайн ёроолд байгаа загасны хооронд хөгжилтэй яриа өрнөнө. Хэрэв та амаараа амьсгалаа гаргаж, уруулаа агаарын урсгалаас чичиргээнд оруулбал жинхэнэ морь шиг хурхирдаг маш хөгжилтэй ууртай морь гарч ирнэ.

    Маш хөгжилтэй тоглоом нь хүүхдийн уруулыг бэхжүүлэхэд туслах бөгөөд хүүхэд уруулынхаа завсар харандаагаар агаарт ямар нэгэн зүйл зурах шаардлагатай болдог. Насанд хүрэгчдийн даалгавар бол хүүхэд юу дүрсэлсэнийг таах явдал юм.

    Хацраа сургахын тулд бөмбөлөгөөр тоглож, хацраа хийлж, энэ байдалд аль болох удаан барьж болно. Үүний зэрэгцээ та хөгжилтэй царай гаргаж чадна. Хэрэв та баруун, дараа нь зүүн хацрыг ээлжлэн хийвэл шишүүхэй авах бөгөөд хэрэв та хоёр хацрыг амандаа татаж, энэ байрлалд барьвал та өлссөн, хөгжилтэй гофер болно.

    Хуваалцах: