Лего хэсгүүдийн нэр нь энгийн механизм юм. Лего дизайны хичээл "Энгийн механизм. Шүдтэй араа". Юутай ажиллах вэ

Екатерина Плотникова
Боловсролын төсөл "LEGO-барилга. Энгийн механизм "том хүүхдүүдэд зориулсан сургуулийн өмнөх нас

Тайлбар тэмдэглэл

Өнөөдөр нийгэмд өөрийгөө хөгжүүлэх чадвартай нийгмийн идэвхтэй, бие даасан, бүтээлч хүмүүс хэрэгтэй байна. Боловсролын системийн шинэлэг үйл явц нь системийг бүхэлд нь шинээр зохион байгуулахыг шаарддаг.

Хөгжих, сурах сэдлийг бий болгох сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтүүнчлэн бүтээлч танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа- эдгээр нь өнөөдөр тулгарч буй гол ажлууд юм сурган хүмүүжүүлэгчхолбооны улсын боловсролын стандартын хүрээнд. Эдгээр хэцүү даалгаварюуны өмнө сургалтын тусгай нөхцлийг бүрдүүлэхийг шаарддаг. Үүнтэй холбогдуулан дизайн нь маш чухал ач холбогдолтой юм.

Хэрэгжүүлэхийн тулд төсөлбүтээгчийг ашиглаж байна " Энгийн механизмууд"Үүний тусламжтайгаар хүүхдүүд өөрсдийгөө залуу эрдэмтэн, инженерүүд шиг сануулж, ажлын зарчмуудыг ойлгоход нь туслах болно энгийн механизмуудбидний өдөр тутмын амьдралд тохиолддог зүйл. The төсөлАсуудлыг бүтээлчээр шийдвэрлэх, хамтран ажиллах санаа, багаар ажиллах ур чадварыг хөгжүүлэх хөгжилтэй, гэхдээ урам зоригтой бүлгийн орчныг бүрдүүлж өгдөг. Ангид сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдажиглалт, эргэцүүлэл, урьдчилан таамаглах, шүүмжлэлтэй дүн шинжилгээ хийх зэрэг судалгааны шинжлэх ухааны хандлагын анхны туршлагыг олж авах.

Төсөлтехникийн чиглэлтэй. Энэ нь хүүхдэд өөрийгөө бүрэн нээж, бүтээлч өсөлтийн динамик нөхцөлийг бүрдүүлж, хүүхдийн ертөнцийг бүх тод өнгө, илрэлээр нь танин мэдэх хүсэл эрмэлзлийг дэмжих болно. Боловсролын салбаруудын тасралтгүй байдал нь өөртөө итгэх итгэл, амжилт, өөрийгөө үнэлэх үнэлэмжийг бий болгоход хувь нэмэр оруулдаг.

Цэцэрлэгийн бүтээлч үйл ажиллагааны нэг хэлбэр бол загварыг бий болгох явдал юм LEGO бүтээгчид, хэрэгжүүлсэн санааны нарийн төвөгтэй байдал, олон талт байдлыг хангадаг. Барилга угсралтын явцад хүүхдийн олж авсан туршлага нь эрэл хайгуул хийх чадвар, ур чадварыг бий болгоход зайлшгүй шаардлагатай юм. Лего- дизайн нь суралцах, үр дүнд хүрэх, эргэн тойрныхоо ертөнцийн талаар шинэ мэдлэг олж авах чадварыг бий болгоход хувь нэмэр оруулж, боловсролын үйл ажиллагааны анхны урьдчилсан нөхцөлийг тавьдаг.

Холбогдох байдал

Өгөгдөл дээр ажиллаж байна төсөл нь хамааралтай болногэдгийг илчилж байна сургуулийн өмнөх насны технологийн ертөнц. Лего-Дизайн нь бусад үйл ажиллагаанаас илүү техникийн чадварыг хөгжүүлэх үндэс суурийг тавьдаг хүүхдүүд.

Лего- дизайн нь тоглоомын элементүүдийг туршилттай хослуулдаг тул сэтгэн бодох, ярианы үйл ажиллагааг идэвхжүүлдэг сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд, дизайны ур чадвар, техникийн сэтгэлгээ, төсөөлөл, харилцааны ур чадварыг хөгжүүлж, тайлбар, өөрийгөө илэрхийлэх чадварыг дээшлүүлж, алсын харааг өргөжүүлж, илүү их зүйлийг дээшлүүлэх боломжийг олгодог. өндөр түвшинтанин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд, мөн энэ нь тэдний цаашдын сургуульд амжилттай суралцах амжилтын нэг бүрэлдэхүүн хэсэг юм.

Зорилтот төсөл- -ийн хөгжлийг дэмжих сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтехникийн бүтээлч чадвар, эзэмшсэнээр өөрийгөө бүтээлчээр танин мэдэх боломжийг тэдэнд олгодог LEGO -ийн бүтэц.

Даалгавар төсөл:

1. Хөгжих хүүхдүүдирээдүйн бүтцийн үйл ажиллагааны нөхцөл байдалд дүн шинжилгээ хийх, түүнийг хэрэгжүүлэх дарааллыг тогтоох, өөр өөр анхны бүтцийг бий болгоход хувь нэмэр оруулах чадвар. үндэс: янз бүрийн тохиргооны блокуудыг ашиглан бүтээх, нэмэлт элементүүдийг бүтээх.

2. Технологийн зураглал, загвар газрын зураг дээр тулгуурлан өөрийн санаа бодлын дагуу дизайн хийх.

3. Үүсгэсэн бүтцийг загвар тоглоом, дүрд тоглох тоглоомд ашиглах.

4. u хэлбэр хүүхдүүдбүтээлч үйл ажиллагааны байнгын сонирхол, туршилт хийх, бүтээх, дүрслэх хүсэл.

5. Өргөтгөх үгсийн санүндсэн бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг судалж байхдаа энгийн механизмууд.

6. u хэлбэр хүүхдүүдтехнологийн ертөнцийг цогцоор нь харах

Өвөрмөц байдал төсөл

Төсөл 6 настай хүүхдүүдтэй ажиллахад чиглэсэн бөгөөд нэг жилийн сургалтанд зориулагдсан болно.

Хичээлийг долоо хоногт нэг удаа 25 минутын турш явуулдаг. Хэрэгжүүлэхийн тулд төсөлбүх хүүхдүүдийг урьж байна.

Хичээл явуулах хэлбэр: хувь хүн, бүлэг.

Хичээлийн бүтэц:

Хичээлийн эхний хэсэг нь логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх дасгал юм (зорилго нь логик сэтгэлгээний элементүүдийг хөгжүүлэх явдал юм.

Хоёрдахь хэсэг нь бүтцийг бий болгох явдал юм (зорилго нь загварчлалыг төсөөлөх чадварыг хөгжүүлэх явдал юм.

Гурав дахь хэсэг - барилга байгууламжаар тоглох, бүтээлийн үзэсгэлэн (зорилго бол загвараа зөв илэрхийлэх ур чадварыг хөгжүүлэх явдал юм).

Хэрэгжүүлэлтийн хүлээгдэж буй үр дүн төсөл:

Барилга байгууламжийг бие даан үйлдвэрлэх, олж авсан мэдлэгээ ашиглах чадвартай болох сонирхол бий болно дизайн хийхбүтэц, танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа, төсөөлөл, уран зөгнөл, бүтээлч санаачлага.

Загвар зохион бүтээх ур чадвар, ур чадвар бий болж, объектыг шинжлэх, түүний онцлог шинж чанар, үндсэн хэсгүүдийг тодруулах, зорилго, бүтцийн хооронд холбоо тогтоох чадвар бий болно.

Харилцааны ур чадвар сайжирсан хүүхдүүд хосоороо ажиллахдаа, баг, үүрэг хариуцлагын хуваарилалт.

Боловсролын урьдчилсан нөхцөл үйл ажиллагаа: ажиллах чадвар, хүсэл, заавар, тавьсан зорилгын дагуу даалгавар гүйцэтгэх, эхлүүлсэн ажлыг эцэс хүртэл авчрах, ирээдүйн ажлаа төлөвлөх.

Хүүхдүүд тоглолт хийх болно:

Дэлгэрэнгүй мэдээллийг Лего-барилгачин, тэдгээрийг холбох арга;

Загварын хэлбэр, жингийн хуваарилалтаас хамааран тогтвортой байдлын тухай;

Сортуудын тухай энгийн механизмууд.

Хүлээгдэж буй байдлыг шалгах аргууд үр дүн: сургалтын явцад ажиглалт хийх.

Хэрэгжилтийн үр дүнг нэгтгэх хэлбэрүүд төсөл: судалгаа, Үзэсгэлэн.

Ажлын үе шатууд төсөл:

1 -р шат - зохион байгуулалт ба бэлтгэл

Үйл ажиллагаа хүүхдүүд:

Сонирхлыг бий болгох LEGO -ийн бүтэц;

Хувийн туршлага хуримтлуулах;

Тоглоомын нөхцөл байдалд орох;

Асуудал, зорилгоо хамт боловсруулах сурган хүмүүжүүлэгч;

Даалгавруудыг тодруулах төсөл;

Асуудлыг шийдвэрлэх арга замыг санал болгож байна.

Үйл ажиллагаа багш:

Хэрэгжүүлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх төсөл;

Сэтгэл судлалын цогц судалгаа сурган хүмүүжүүлэхшинжлэх ухаан, арга зүйн уран зохиол;

Хэрэгцээний ялгаа багш, хүүхдүүдболон одоо байгаа асуудлын хүрээнд эцэг эхчүүд;

Тодорхой зорилго, зорилт, асуудлыг шийдвэрлэх арга замыг тодорхойлох;

Лекцийн тэмдэглэл боловсруулах;

Бүтээгдэхүүний тодорхойлолт төсөл.

2 -р үе шат - технологийн

Үйл ажиллагаа хүүхдүүд:

Бүтээгчийн нарийн ширийн зүйлийн талаархи мэдлэгийг системчлэх « Лего. Энгийн механизмууд» , холболт, барилгын бэхэлгээ, дизайны онцлог;

Тоглоом эзэмших;

Бүтээлч даалгаврыг гүйцэтгэх;

Дүрд тоглох, дидактик, бүтээлч шинж чанарыг бий болгох.

Үйл ажиллагаа багш:

Хуанлийн урт хугацааны хэрэгжүүлэх төлөвлөгөө боловсруулах хүүхдүүдтэй хийх төсөл;

Сургалтын идэвхтэй аргыг ашиглан GCD -ийн хураангуйг боловсруулах, турших;

Технологийн газрын зураг, барилгын схемийг бий болгох;

Конструктор ашиглан бүтээлч үйл ажиллагаа явуулах сургалтын хэрэгслүүдийн банк байгуулах « Лего» ;

Бүтээлч үйл ажиллагааны зохион байгуулалт хүүхдүүдзохицуулалт, хяналт;

Хэрэгжүүлэх явцад хүүхдүүдэд туслах төсөл;

3 -р үе шат - ерөнхий ойлголт

Үйл ажиллагаа хүүхдүүд:

Бүтээлч бүтээлүүдийн үзэсгэлэн гаргахад туслах;

Үр дүнд үндэслэн зургийн цомог гаргахад тусална уу төсөл;

Үйл ажиллагаа багш:

Бүс үүсгэх « Лего» дизайн хийх;

Хураангуй, танилцуулга; технологийн газрын зураг, барилгын зураглал, ангиудын шинж чанар;

Бүтээлч бүтээлийн үзэсгэлэн зохион байгуулах;

Үр дүнд үндэслэн зургийн цомог үүсгэх төсөл.

Lego -ийн бүтээсэн барилгуудыг театрын тоглоомд ашиглаж болно сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд: Тэд яриа, бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлж, сэтгэл хөдлөлийн салбарт эерэг нөлөө үзүүлдэг.

Lego конструкторыг дидактик тоглоом, дасгал 9 -д ашиглаж болно, жишээлбэл тоглоом "Гайхамшигтай цүнх"аль нь хүүхдүүдхүрэлцэх ойлголт, яриа хөгждөг. Тоглоом 2 Санаж, давт "нь санах ой, сэтгэлгээг засахад чиглэгддэг).

Боловсролын чиглэлийг нэгтгэх төсөл« LEGO -ийн бүтэц. Энгийн механизмууд»

Боловсролын чиглэл Ажлын хэлбэр

Нийгэм, харилцааны хөгжил нь харилцааны

харилцааны төрөл бүрийн тоглоом, дасгал, сэдвээр хийсэн тоглолт төсөл;

хэлэлцүүлэг, яриа, дидактик тоглоом;

Танин мэдэхүйн хөгжил, танин мэдэхүйн болон судалгааны ажлыг баяжуулах, танин мэдэхүйн материалыг нэгтгэх, дидактик тоглоом;

Яриа хөгжүүлэх шүлгийг аман унших, оньсого таах, үлгэр унших, зохиох, ярианы тоглоом, яриа ашиглан;

Урлаг, гоо зүйн хөгжил, бүтээлч даалгаврыг бүтээлчээр биелүүлэх, бүтээлч бүтээлийн үзэсгэлэнд оролцох;

Бие бялдрын хөгжил, дасгал хийх, гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, биеийн минут.

Академик-сэдэвчилсэн төлөвлөгөө

Үгүй. Хичээлийн сэдвийн үргэлжлэх хугацаа

10 -р сарын 4 -ний хичээл

1.1 долоо хоног Танилцуулах хичээл. Танилцах « LEGO - бүтээгч» ... 25 минут

2. 2 дахь долоо хоног Эд ангиудын нэр. 25 минут

3. 3 дахь долоо хоног Бэхэлгээ хийх арга замууд. 25 минут

4.4 долоо хоног гэж юу вэ энгийн механизмууд... 25 минут

11 -р сарын 4 -ний хичээл

5.1 долоо хоног Cogwheels. 25 минут

6.2 долоо хоног Ерөнхий: Араа дугуй. 25 минут

7.3 долоо хоног Гол ажил "Тойруулга" 25 минут

8.4 долоо хоног Бүтээлч даалгавар "Попкорн тэрэг" 25 минут

12 -р сарын 4 -ний хичээл

9. 1 долоо хоног Дугуй ба тэнхлэг. 25 минут

10.2 долоо хоног Ерөнхий мэдээлэл : Дугуй ба тэнхлэг. 25 минут

11.3 долоо хоног Ерөнхий дасгал хийх: Бичгийн машин 25 минут

12.4 долоо хоног Бүтээлч байдал дасгал хийх: Тэргэнцэр 25 минут

Нийт улирлын 12 хичээл - 300 минут

1 -р сарын 2 -ны хичээл

13. 1 долоо хоног Амралтын болон амралтын өдөр.

Амралтын өдрүүд болон амралтын өдрүүд.

14.2 долоо хоног

13. 3 дахь долоо хоног Леверс. 25 минут

14. 4 дэх долоо хоног Ерөнхий: Хөшүүргүүд. 25 минут

2 -р сарын 4 -ний хичээл

15.1 долоо хоног Ерөнхий дасгал хийх: Катапульт 25 минут

16.2 долоо хоног Бүтээлч байдал дасгал хийх: Хаалт бүхий төмөр замын гарам 25 минут

17.3 долоо хоног дамар. 25 минут

18.4 долоо хоног Ерөнхий: Дамар. 25 минут

3 -р сарын 5 -ны хичээл

19.1 долоо хоног Ерөнхий дасгал хийх: "Галзуу шал 25 минут

20 2 долоо хоног Бүтээлч байдал дасгал хийх: Кран 25 минут

21.3 долоо хоног Бүтээлч байдлыг бий болгох төслүүд... 25 минут

22. 4 дэх долоо хоног Ирээдүйн машиныг зохион бүтээх. 25 минут

23. 5 долоо хоног Усан замын барилгын ажил. 25 минут

Нийт улирлын 11 хичээл - 275 минут

4 -р сарын 4 -ний хичээл

24. 1 долоо хоног Амьтны барилгын ажил. 25 минут

25. 2 дахь долоо хоног Робот бүтээх. 25 минут

26 3 долоо хоног Барилга үлгэрийн баатрууд... 25 минут

27 4 долоо хоног Чимэглэлийн бүтээл. 25 минут

5 -р сарын 2 -ны хичээл

28 1 долоо хоногоос театр байгуулах LEGO - загварууд... 25 минут

29.2 долоо хоног Дүгнэж байна. 25 минут

Нийт 29 хичээл - 725 минут

Хэсэг 1. Танилцуулах хичээл. Танилцах « LEGO - бүтээгч» .

Зорилтот: уулзах LEGO багцтай хүүхдүүд« Энгийн механизмууд» .

Онол: Lego байгуулагчийг ашиглах дүрмийг мэддэг байх ёстой.

Дадлага хийх: байгуулагчийг ашиглах чадвартай байх ёстой.

Хэсэг 2. Эд ангиудын нэр.

Зорилтот: танилцуулах хэсгүүдийн нэр бүхий хүүхдүүд.

Онол: хэсгүүдийн нэрийг мэдэх ёстой.

Дадлага хийх: эд ангийн нэрийг практикт хэрэглэх чадвартай байх ёстой.

Бүлэг 3. Бэхэлгээ хийх арга.

Зорилтот: танилцуулах бэхэлгээний төрөлтэй хүүхдүүд.

Онол: эд анги хэрхэн бэхлэхээ мэддэг байх ёстой.

Дадлага хийх: эд ангиудыг янз бүрийн аргаар холбох чадвартай байх ёстой.

Хэсэг 4. гэж юу вэ энгийн механизмууд.

Зорилтот: танилцуулах энгийн механизмын тухай ойлголттой хүүхдүүд.

Онол: сортыг мэддэг байх ёстой механизм.

Дадлага хийх: олж авсан мэдлэгээ практикт хэрэгжүүлэх чадвартай байх ёстой.

Бүлэг 5. Араа дугуй.

Зорилтот: танилцуулах хүүхдүүдв шүдний дугуйны тухай ойлголт

Онол: арааны зарчмыг мэддэг байх ёстой

Дадлага хийх: бүтцийг угсрах чадвартай байх ёстой.

Хэсэг 6. Дугуй ба тэнхлэг.

Зорилтот: танилцуулах хүүхдүүддугуй ба тэнхлэгийн тухай ойлголттой.

Онол: тэнхлэг ба дугуйны төрөл зүйлийг мэддэг байх ёстой.

Дадлага хийх: дугуй ба тэнхлэг бүхий загвар бүтээх чадвартай байх ёстой.

Хэсэг 7. Хөшүүрэг.

Зорилтот: танилцуулах хөшүүргийн тухай ойлголттой хүүхдүүд.

Онол: хаана өргөдөл гаргахаа мэдэх ёстой хөшүүргийн механизм.

Дадлага хийх: загварыг угсрах чадвартай байх ёстой хөшүүргийн механизм.

Хэсэг 8. Дугуй.

Зорилтот: танилцуулах дамрын тухай ойлголттой хүүхдүүд.

Онол: дамрын тодорхойлолтыг мэддэг байх ёстой.

Дадлага хийх: дамар ашиглан загвар бүтээх чадвартай байх ёстой.

Хэсэг 9. Бүтээлч байдлыг бий болгох төслүүд.

Зорилтот: бүтээлч сэтгэлгээг бий болгох төсөл.

Онол: лего загваруудаа төлөөлж чаддаг байх ёстой.

Дадлага хийх: Lego загварыг бие даан бүтээх чадвартай байх ёстой.

Хэсэг 10. Дүгнэлт.

Зорилтот: мэдлэг, ур чадвар, чадварыг шалгах хүүхдүүд.

Онол: үндсэн тодорхойлолт, эд ангиудын нэр, бэхэлгээний төрлийг мэддэг байх ёстой.

Дадлага хийх: эд ангиудыг холбох, ашиглан бүтцийг бий болгох чадвартай байх ёстой энгийн механизмууд.

Ном зүй

1. Ишмакова М.С. сургуулийн өмнөхБоловсролын робот техникийн бүх Оросын боловсрол, арга зүйн холбооны холбооны улсын боловсролын стандартыг нэвтрүүлэхтэй холбогдуулан боловсрол. - М.: Эд. -полиграфын төв "Маск", 2013.

2. Комарова L. G. Бид үүнээс бүтээдэг Лего"ЛИНКА-ПРЕСС"- Москва, 2001.

3. Лусс T. V. Бүтээлч тоглоом тоглох чадварыг бий болгох LEGO -тай хүүхдүүд. – Москва: Хүмүүнлэгийн хэвлэлийн төв VLADOS, 2003.

4. Лиштван З. В. Дизайн хийх - Москва: « Боловсрол» , 1981.

5. Парамонова Л.А. Хүүхдийн бүтээлч дизайн - Москва: Хэвлэх үйлдвэр "Карапуз", 1999.

6. Фешина Е.В. "Цэцэрлэгийн лего барилга"Зориулсан гарын авлага сурган хүмүүжүүлэгчид... - М.: Ed. Бөмбөрцөг, 2011 он.

Барилгын иж бүрдэл LEGO 9689 бол бяцхан хүүхдүүдэд зориулсан судалгааны иж бүрдэл бөгөөд хүүхдүүдэд өдөр тутмын амьдралдаа байдаг энгийн механизмуудыг танилцуулдаг. Хэцүү байдлын түвшинг 5-9 жилээр боловсруулсан тул шийдэл нь бага ангийн сурагчид, цэцэрлэгийн сурагчдад сонирхолтой байх болно. Энэхүү иж бүрдлийг боловсролын зориулалтаар зардаг боловч үүнийг гэрийн хэрэглээнд ашиглаж болно. LEGO 9689 -ийн тусламжтайгаар хүүхдүүд: анхны механизмаа угсрах; сонирхолтой тоглох замаар тэд дамар, нисдэг тэрэг, хөшүүрэг, араа, тэнхлэгийн ажилтай танилцах болно; зургийн дагуу загвар зохион бүтээж сурах; жижиг туршилт хийх

Та юу хийх ёстой вэ?

LEGO Simple Machines 9689 багцад 200 гаруй бүрэлдэхүүн хэсгүүд багтсан болно.

  • Эрчүүдийн хуванцар дүрс;
  • Барилгын блок (хавтан, тоосго гэх мэт);
  • Тэнхлэг, дамар, дугуй, араа;
  • Хутга, далавч, хайрс;
  • Загвар угсрах өнгөт зураг.

Дэлгэрэнгүй мэдээлэл холилдохгүй, алдагдахгүй, хичээл дээрх ажлыг зохион байгуулалттай зохион байгуулахын тулд иж бүрдэлд тусгай ялгах тавиур хавсаргасан болно. Багцыг тусад нь худалдаж авах ёстой сургалтын хэрэглэгдэхүүнтэй хамт гаргасан.

Багшийн LEGO 9689 номонд дараахь зүйлийг багтаасан болно.

  • Инженерийн үндсэн нэр томъёо, физик үзэгдлийг тайлбарласан онолын хэсэг.
  • Танхимын хичээлд зориулсан харааны хэрэгсэл - диаграм, гэрэл зураг.
  • Багш нарт зориулсан гарын авлага, зөвлөмж.

Нийтдээ залуус 16 стандарт, 4 үндсэн загвар барих ёстой болно. Дөрвөн практик дасгал нь олж авсан мэдлэгээ бататгахад тусална.

LEGO 9689 боловсролын хэрэгслийн давуу тал

Ийм бага наснаасаа хүүхдүүд техникийн чиглэлээр онол сурах хүсэл эрмэлзэлтэй байдаггүй. Гэхдээ тоглох боломжтой LEGO Education 9689 энгийн арааны багцтай сургалтын гарын авлага, математик, физик, технологийн хичээлүүд илүү сонирхолтой байдаг. Барилгачинтай хамт сурч байхдаа хүүхэд шинэ мэдлэг олж авахаас гадна чухал ур чадварыг хөгжүүлдэг.

  • Логик сэтгэлгээ
  • Багийн харилцаа холбоо
  • Шинжилгээ, урьдчилсан таамаглал
  • Бүтээлч бие даасан ажил
  • Стандарт бус шийдлийг хайж олох

Дадлагаас харахад LEGO Боловсролын арга зүй - тоглох замаар сурах нь маш сайн үр дүнг өгдөг. Та манай онлайн дэлгүүрээс 9689 багцыг гэрийн болон сургуулийн хэрэглээнд зориулж худалдаж авах боломжтой.

Хотын төсөв боловсролын байгууллага

нэмэлт боловсролхүүхдүүд

"Хүүхдийн бүтээлч байдлын төв"

Энгийн механизмууд. Араа.

Гүйцэтгэсэн ажил: Булимова Елена Анатольевна

MBOU DOD "Хүүхдийн бүтээлч байдлын төв", Трехгорный

Нэмэлт боловсролын багш

Сэдэв: Энгийн механизм. Араа.

Ажил мэргэжлийн төрөл: шинэ материалыг судлах, анхан шатны нэгтгэх хичээл.

Ажил мэргэжлийн төрөл: нэгтгэсэн

Зорилт: араа дамжуулалтыг судлах, "механизмын хөдөлгөөнийг дамжуулах" энгийн механизмыг зохион бүтээх, барилгын ажилд ашиглах.

Даалгавар:

    Шинжилгээ хийх, үндэслэл гаргах, турших чадварыг бий болгох.

    Барилгын ур чадварыг хөгжүүлэх, орон зайн болон логик сэтгэлгээ, гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

    Оюутнуудын харилцааны ур чадварыг бий болгоход нөлөөлдөг.

    Дизайнерын тусламжтайгаар ажилдаа хичээнгүй байдал, нарийвчлалыг төлөвшүүлэхЛего.

Төлөвлөсөн үр дүн:

    оюутнуудын танин мэдэхүйн чадварыг хөгжүүлэх;

    ойлголтыг эзэмших: араа, арааны дугуй, арааны галт тэрэг, арааны харьцаа;

    загварыг бүтээх, турших;

Ур чадвар, Энэ үр дүнд хүрсэн байдлыг тодорхойлсон болно:

    араа дамжуулагч ашиглан загвар зохион бүтээх практик ур чадварыг бий болгох;

    загварыг бэлтгэх, үзүүлэх;

    хийж буй ажлаас хамааран шийдлийн замыг тодорхойлох чадвар;

Сургалтын арга: тайлбарлах-дүрслэх, харааны, хэсэгчилсэн хайлт, судалгаа

Сургалтын зохион байгуулалтын хэлбэрүүд : урд, бүлэг.

Тоног төхөөрөмж: бүтээгчЛегоСэтгэлийн шуургаNXT- 5 ширхэг, програм хангамжтай компьютерNXT- Г.- 5 зүйл.

Хичээлийн цаг: 75 минут

Хичээлийн явц:

    Зохион байгуулалтын хэсэг

Слайд 2

Дэлгэцийг анхааралтай ажиглаарай

    Гол хэсэг (хүүхдүүдийн өмнө багц байдагЛего)

Надад хэлээч, бидэнд ийм нарийн ширийн зүйлс байгаа юу? Түүнийг олж надад үзүүлээрэй. Энэ хэсэг ямар хэлбэртэй вэ? (Дугуй)

Үнэндээ энэ хэсгийг дугуй гэж нэрлэдэг. Гэхдээ энэ нь энгийн зүйл биш, энэ дугуй нь энгийн дугуйнаас юугаараа ялгаатай вэ? (шүд). Тиймээс бид энэ дугуйг "cogwheel" буюу арааны хоёр дахь нэр гэж нэрлэх болно.

Энэ шүдний дугуй нь түүнтэй маш төстэй найзуудтай. Хайрцгийг хараад тэндээс өөр араа олоорой.

Тэднийг надад үзүүлээч.

Эдгээр нь бидэнд байгаа Cogwheels юм. Тэд хэрхэн ялгаатай вэ?

Тэд өөр өөр тооны шүдтэй байдаг. Шулуун шүдтэй, титэм хэлбэртэй байдаг тул тэдгээрийг араа ба титэм араа гэж нэрлэдэг.

Залуус аа, шүдний дугуй нь бие биентэйгээ хэрхэн мэндэлдэгийг та мэдэх үү? Хүмүүс уулзахдаа бие биетэйгээ хэрхэн мэндэлдэг вэ? (жагсаалтын сонголтууд)

Мөн шүдний дугуй нь гаргүй, шүдтэй. Хэрэв араа нь шүдээ хүрэхээр зэрэгцсэн байвал тэд мэндчилж байна гэсэн үг юм. Дугуйны шүд нь гулсахаас хамгаалдаг.

Дамжуулалт (арааны хос) үр дүнтэй ажиллахын тулд бүх араа хоорондоо найдвартай бэхлэгдсэн байх ёстой. Хэрэв арааны нэг нь араа галт тэргээр хөдөлж эхлэх юм бол хоёр дахь нь бас хөдөлж эхлэх бөгөөд хурдан хөдлөх тусам хоёр дахь араа илүү хурдан хөдөлнө. Эдгээр нь нөхөрсөг дэлгэрэнгүй мэдээлэл юм.

Хөдөлгүүрийн араа - Энэ бол гадны хүчээр эргэдэг дугуй бөгөөд энэ тохиолдолд таны гар. Өөр шүдний дугуйгаар эргүүлсэн аливаа дугуйг дууддагжолоодлоготой дугуй.

    эргэлтийн чиглэлийг өөрчлөх

Бариулыг нэг эргүүлээд байрлалын тэмдэглэгээг хэдэн удаа эргүүлснийг тоол.

Бариулын нэг эргэлт нь байрлалын тэмдгийг нэг эргүүлэх (саарал тэнхлэг). Жолоодлогын болон хөтлөгч арааны эргэлтийн хурд ижил байна, учир нь тэдгээр нь ижил тооны шүдтэй (40): 1: 1 харьцаатай.

Хөдөлгүүр ба хөтлөгч араа нь эсрэг чиглэлд эргэлддэг.

Бяцхан дугуй ньзавсрын арааны дугуй. Энэ нь том дугуйны эргэлтийн хурдыг өөрчилдөггүй, зөвхөн түүний эргэх чиглэлийг өөрчилдөг.

Бариулыг нэг эргүүлэхэд саарал тэнхлэг нэг эргэлт хийдэг. Хөтлөгч ба жолоодлоготой дугуйны эргэлтийн хурд ижил байна, учир нь тэдгээр нь ижил тооны шүдтэй байдаг. Арааны харьцаа 1: 1.

Хөдөлгүүр ба жолоодлоготой дугуй нь ижил чиглэлд эргэлддэг. Завсрын дугуй эсрэг чиглэлд эргэлддэг.

Араа дамжуулалт нь:

    Дэмжиж байна

    Доошоо

    Конус хэлбэртэй

    90 градусын араагаар хөтлөх

    Араа дугуйгаар та чадна эргэлтийн хурдыг нэмэгдүүлэх эсвэл бууруулах

Эргэлтийн хурдыг нэмэгдүүлэх (хэт жолоодох араа)

Хөшүүргийг нэг эргэлтээр эргүүлээд байрлалын тэмдэг хэдэн удаа эргэдэгийг тоол.

Булны нэг эргэлт (том хөтлөгчтэй дугуй) нь жижиг дугуйг таван удаа эргүүлнэ. Энэ нь арааны харьцаа 1: 5 байна гэсэн үг юм. Энэ бол хэт их жолоодох хэрэгсэл юм. Арааны харьцаа нэмэгдэх тусам жолоодлоготой дугуйны эргэлтийн хурд нэмэгдэх боловч түүний хүч буурч, өөрөөр хэлбэл ямар нэгэн зүйлийг эргүүлэх чадвар буурдаг.

Эргэлтийн хурдыг бууруулах (бууруулах хэрэгсэл)

Хэрэв та бариулыг (жижиг хөтлөгчтэй дугуй) таван удаа эргүүлбэл том жолоодлоготой дугуй нэг удаа эргэдэг. Тиймээс энэ механизмд арааны харьцаа 5: 1 байна. Энэ бол мөлхөгч төхөөрөмж юм. Арааны харьцаа буурах тусам жолоодлоготой дугуйны эргэлтийн хурд буурах боловч түүний үйлдвэрлэх хүч, өөрөөр хэлбэл ямар нэгэн зүйлийг эргүүлэх чадвар нэмэгддэг.

    Араа дугуйгаар та чадна эргэлтийн хөдөлгөөний хавтгайг өөрчлөх

Жишээконус хэлбэртэй араа дамжуулалт.

Хоёр торон налуу араа нь өөрчлөгдсөн хурд, хүчийг 90 градусын өнцгөөр дамжуулдаг.

90 өнцгөөр эргүүлэх.

8 шүдтэй хөтлөгчтэй араа нь 24 шүдтэй титэм дугуйг жолооддог.

Байршлын тэмдэглэгээг нэг удаа эргүүлэхийн тулд бариулыг хэдэн удаа эргүүлэх шаардлагатайг тоол.

Хэрэв та бүлүүрийг гурван удаа эргүүлбэл (жижиг хөтлөгчтэй дугуй), титэм араа нэг удаа эргэдэг. Энэ механизмын арааны харьцаа 3: 1 байна.

Эргэлтийн хөдөлгөөний хавтгайг 90 градусын өнцгөөр өөрчилдөг. Титэм араа нь эргэлтийн хөдөлгөөний хавтгайг өөрчилж чаддаг, учир нь тусгай муруй шүдтэй бөгөөд энэ нь жолооны хүрд рүү өнцгөөр оруулах боломжийг олгодог.

Тиймээс, шүдний дугуй (араа) системийг ашиглан хурд, чиглэл, хүчийг өөрчлөх боломжтой. Гэхдээ энд яаж хийх вэАшиг тус бахязгаарлалт ... Жишээлбэл, та хүч чадлын өсөлт болон хурдны өсөлтийг нэгэн зэрэг гаргаж чадахгүй.

    Практикт шинэ мэдлэгийг нэгтгэх

    Шүдний дугуйны тусламжтайгаар та шүдний дугуйгаар тайлдаг бөгөөд үүнийг CAROUSEL гэж нэрлэдэг гайхалтай тоглоом хийх боломжтой.

    Биеийн боловсрол

Одоо бид явахад бэлэн байна. Дизайн хийж эхэлье.

    Каруселийн дизайн

    Та тойрог замд дуртай юу?

    Та тэдэнд юу хамгийн их таалагддаг вэ?

    Таны бодлоор тойрог замыг ямар энгийн механизм эргэлдүүлдэг вэ?

    Морин тойруулгыг бүтээхэд бидэнд ямар хэсгүүд хэрэгтэй вэ?

Карусель байгуулъя!

А6 тойрог замын загварыг угсарч эргүүлэх (оюутнууд багштай хамт тойргийн загварыг угсрах).

(Энэ загварт хоёр араа ашигладаг: 8 шүд, 24 шүдтэй титэм)

Слайд 17

А7 тойрог замын загварыг угсарч эргүүлэх (оюутнууд тойргийн загварыг багштай хамт угсрах).

Араа хэлбэрийг тодорхойлж, тус бүр дээр шүдний тоог тоол.

(Энэ загварт дөрвөн араа ашигладаг: хоёр жижиг 8 шүдтэй, 24 шүдтэй титэм, том 40 шүдтэй араа)

А6 ба А7 тойрог замын загварыг харьцуулж үзээрэй.

    Загварууд хэрхэн ялгаатай болохыг тайлбарлана уу?

    Таны бодлоор аль тойруулга илүү хурдан эргэх вэ? Яагаад?

Гаралт:

A7 тойрог зам нь 40 шүдтэй, 24 шүдтэй хөтлөгчтэй хэт хурдтай тохиргоог ашигладаг тул илүү хурдан эргэлддэг.

    Практик ажил... "Карусель" загварыг угсарч байна.

Оюутнууд бүтцийг санал болгож буй угсралтын дарааллын дагуу угсардаг.

Чуулган эхлэхээс өмнө багштай хамт арааны төрлийг тодорхойл.

(Энэ загварт дөрвөн араа ашигладаг: хоёр 24 шүдтэй титэм, нэг жижиг 8 шүд, нэг 12 шүдтэй).

    Дүгнэлт

Өнөөдөр бид ямар нарийн ширийн зүйлтэй уулзсан бэ?

Нэг араагаа нөгөөг нь яаж эргүүлэх вэ?

Тойрог хэзээ хурдан эргэх вэ, хэзээ удаан эргэх вэ?

Та өнөөдөр хичээлдээ амжилт гаргаж чадсан уу? Юу болсонгүй вэ? Ямар бэрхшээлтэй байсан бэ?

УРАН БИЧИГ:

    "Технологи ба физик". Багшид зориулсан ном. Орос хэл рүү орчуулж байна. Шинэ технологийн хүрээлэн. Хуудас 66

    "Энгийн механизм" багцад зориулсан ажлын багц. Багшид зориулсан ном.Хуудас 11

    Дуудлага хийх дасгалЭнгийнМашинууд... Үндсэн дасгал: тойрог зам.ЛегоБоловсрол... Хуудас 2

    Хурууны тоглоом "Мэлхий цөөрөмд байшинтай."тур- домен. окис. ru/ файл/ тур- домен/ играйзо. док

    Танилцуулгын үндэс "волни-12”

    Эмотиконууд... ttps: //yandex.ru/images/search? img_url = ... 56

LEGO Simple Machines 9689 ба WeDo Pervobot 9580.
Biglion дахь эдгээр багцуудын үнэ бусад дэлгүүрүүдээс хамаагүй доогуур байдаг (энгийн механизм нь 490 -ээс интернет дэх үнэ 2190, эхний робот нь 8000 -аас 3892 рубльтэй харьцуулахад ихэвчлэн өндөр байдаг)

Бараг бүх хотод хүлээн авах цэгүүд байдаг (илгээмжийн терминалууд), ихэнхдээ шуудангаар хүргэх үйлчилгээ байдаг.
Би шуудангаар захиалсан, Постамат руу хүргэх талаар би юу ч хэлж чадахгүй ... Би үүнийг огт ашиглаж байгаагүй.
Хэн авах, авахгүй байх талаар эргэлзэж байсан - ямар ашиг сонирхлыг асуугаарай - би харах болно.
Бид одоохондоо үүнийг нээхээр төлөвлөөгүй байгаа, дараа жил Глебээс Легокомпа руу явах болно.

Энгийн араа ирж байна! Зааварчилгаагаар- үнэн бол тэнд цуглуулах зүйл бараг байдаггүй, гэхдээ эхэндээ энэ нь хангалттай байх болно, дараа нь өөрөө гаргаж ирээрэй)
Бас энд Pervorobot програм хангамж худалдан авах шаардлагатай байна !!

Энгийн механизмын заавар:
Шаардлагатай бол би илүү том, ээлжлэн зураг авах боломжтой. Бүх зүйл стандарт иж бүрдэл шиг байдаг-алхам алхмаар угсрах заавар. Шинэ зүйл биш. Юу цуглуулж болохыг хавтаснаас харж болно.

Энгийн механизмын бүтэц. Мэдээжийн хэрэг, том арслангийн хувьд маш их хөнгөлөлттэй байсан ч ийм зардлын талаар маш бага мэдээлэл байдаг ...




Барилгын иж бүрдэл LEGO 9689 бол бяцхан хүүхдүүдэд зориулсан судалгааны иж бүрдэл бөгөөд хүүхдүүдэд өдөр тутмын амьдралдаа байдаг энгийн механизмуудыг танилцуулдаг. Хэцүү байдлын түвшинг 5-9 жилээр боловсруулсан тул шийдэл нь бага ангийн сурагчид, цэцэрлэгийн сурагчдад сонирхолтой байх болно. Энэхүү иж бүрдлийг боловсролын зориулалтаар зардаг боловч үүнийг гэрийн хэрэглээнд ашиглаж болно.

LEGO 9689 хүүхдүүдийн тусламжтайгаар:

  • Эхний араагаа угсарна уу
  • Сонирхолтой тоглох замаар тэд дамар, нисдэг тэрэг, хөшүүрэг, араа, тэнхлэгийн ажилтай танилцах болно.
  • Зургийн дараа загвар зохион бүтээж сурах
  • Жижиг туршилт хийх болно

Та юу хийх ёстой вэ?

LEGO Simple Machines 9689 багцад 200 гаруй бүрэлдэхүүн хэсгүүд багтсан болно.

  • Эрчүүдийн хуванцар дүрс;
  • Барилгын блок (хавтан, тоосго гэх мэт);
  • Тэнхлэг, дамар, дугуй, араа;
  • Хутга, далавч, хайрс;
  • Загвар угсрах өнгөт зураг.

Дэлгэрэнгүй мэдээлэл холилдохгүй, алдагдахгүй, хичээл дээрх ажлыг зохион байгуулалттай зохион байгуулахын тулд иж бүрдэлд тусгай ялгах тавиур хавсаргасан болно. Багцыг тусад нь худалдаж авах ёстой сургалтын хэрэглэгдэхүүнтэй хамт гаргасан.

Багшийн LEGO 9689 номонд дараахь зүйлийг багтаасан болно.

  • Инженерийн үндсэн нэр томъёо, физик үзэгдлийг тайлбарласан онолын хэсэг.
  • Танхимын хичээлд зориулсан харааны хэрэгсэл - диаграм, гэрэл зураг.
  • Багш нарт зориулсан гарын авлага, зөвлөмж.

Нийтдээ залуус 16 стандарт, 4 үндсэн загвар барих ёстой болно. Дөрвөн практик дасгал нь олж авсан мэдлэгээ бататгахад тусална.

LEGO 9689 боловсролын хэрэгслийн давуу тал

Ийм бага наснаасаа хүүхдүүд техникийн чиглэлээр онол сурах хүсэл эрмэлзэлтэй байдаггүй. Гэхдээ LEGO Education -ийн 9689 Энгийн Машинуудын иж бүрдэл нь тоглоомын судалгааны хэрэгсэл бөгөөд математик, физик, технологийн хичээлүүд илүү сонирхолтой байдаг. Барилгачинтай хамт сурч байхдаа хүүхэд шинэ мэдлэг олж авахаас гадна чухал ур чадварыг хөгжүүлдэг.

  • Логик сэтгэлгээ
  • Багийн харилцаа холбоо
  • Шинжилгээ, урьдчилсан таамаглал
  • Бүтээлч бие даасан ажил
  • Стандарт бус шийдлийг хайж олох

Дадлагаас харахад LEGO Боловсролын арга зүй - тоглох замаар сурах нь маш сайн үр дүнг өгдөг. Та манай онлайн дэлгүүрээс 9689 багцыг гэрийн болон сургуулийн хэрэглээнд зориулж худалдаж авах боломжтой.

Үүнийг хуваалцах: