Сэтгэл хөдлөлийг хэрхэн дүрслэх вэ: сургамж, жижиг нууцууд. Баяр баясгаланг зурах. Баяр баясгалангийн сэтгэл хөдлөлийг хэрхэн зурах вэ сэдвээр зургийн хичээлийн тойм (дунд, ахлах, бэлтгэл бүлэг).

Клавдия Першикова
"Уур хилэн". Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн сэтгэл хөдлөлийн хүрээг хөгжүүлэх хичээл

Зорилго: харахыг өргөжүүлэх хүүхдүүд сэтгэл хөдлөлийн тухай« уур хилэн» ; нээлттэй илэрхийлэлийг дэмжих сэтгэл хөдлөлнийгэмд хүлээн зөвшөөрөгдсөн арга замаар, сөрөг сэтгэл хөдлөлийг арилгах, түрэмгий байдлыг сулруулах; сурах хүүхдүүдӨөрийн түрэмгий зан чанарт дүн шинжилгээ хийж, тоглоом, эерэг зан үйлээр үүнийг арилгах.

Тоног төхөөрөмж: пиктограмм "уур хилэн"; нэг өнгийн цаасан салфетка.

Хичээлийн явц

Сэтгэл зүйч. Сайн уу хүүхдүүд ээ! Бид яаж мэндлэхээ өөр яаж мэдэх вэ? (Хариулт хүүхдүүд)

Та бүгд хүлээн авагч нь байг "инээмсэглэх"өөрийгөө нэрээр нь дуудаж, нэгэн зэрэг ямар нэгэн үйлдэл хийнэ (хөдөлгөөн, гэхдээ бүх хүүхдүүд таны үйлдлийг давтаж чадахуйц байдлаар. Би нэрээ хэлээд алгаа таших болно. Хүүхдүүд үргэлжлүүлнэ.

Өнөөдөр бид үндсэн хүнтэй танилцах болно сэтгэл хөдлөл. Аль нь болохыг таахыг хичээ бидний ярих сэтгэл хөдлөл. Үүнийг хийхийн тулд К.Чуковскийн шүлгийн хэсгээс сонсоорой "Хулгайлсан нар".

Тэгээд баавгай бослоо

Баавгай архирлаа

Тэгээд Том гол руу

Баавгай гүйв.

Мөн Том мөрөнд

Матар худлаа ярьж байна

Мөн шүдэнд нь

Энэ нь шатдаг гал биш ...

Нар улаан

Нар хулгайлагдсан.

Баавгай чимээгүйхэн ойртож,

Түүнийг хөнгөхөн түлхэв:

"Би чамд хэлж байна, муу санаатан,

Нарыг хурдан нулим!

Үгүй бол хар даа, би чамайг барих болно,

Би үүнийг хагасаар нь хуваах болно,

Мунхаг хүн та мэдэх болно

Манай нарыг хулгайл!

Хариултууд хүүхдүүд

Сэтгэл зүйч. Тийм ээ, өнөөдөр бид ярилцах болно уур хилэн, эсвэл уурын тухай. Пиктограмыг хар « Уур хилэн» . Хүн ууртай үедээ ямар царайтай байх ёстой вэ? (хөмсөг зангидсан, ам нь бага зэрэг нээлттэй, хажуу тийшээ сунгасан, хоёр эгнээ зангидсан шүд харагдана). Энэ сэтгэл санааг бие биедээ тойрог хэлбэрээр харуул.

Нүдээ ань ( "Алга"). Оюун санааны хувьд үргэлжлүүлээрэй санал болгох: « Уур бол...» . Одоо энэ өгүүлбэрийг чангаар үргэлжлүүлээрэй.

Тоглоом "Тойрог таслах".

Сэтгэл зүйч. Одоо энэ талаар ярилцъя. Та нарын хэд нь бусад хүүхдүүд таныг тоглоомонд хүлээж авахгүй байх нөхцөл байдалд орж байсан бэ? Эдгээр нөхцөл байдалд та юу хийсэн бэ? Хариултууд хүүхдүүд.

Сэтгэл зүйч. Магадгүй та хүчээр нэгдэхийг хүссэн хэвээр байсан байх тоглоом: түлхсэн хүүхдүүд, тэд тоглоомыг авч явсан.

Тиймээс одоо бид энэ нөхцөл байдлын талаар тоглох болно.

Бүгдээрээ тойрог дээр зогсоод гараа чанга атга. Нэг хүүхэд тойргийн ард үлдэж, тойрог руу орохыг оролдох хэрэгтэй болно. (Хэрэв хүүхэд үүнийг хийх боломжгүй бол сэтгэл зүйч түүнийг тойргийн гадна нэг минутаас илүүгүй байлгахыг баталгаажуулдаг. Хүүхдүүд түүнийг оруулах ёстой.)

Сэтгэл зүйч. Та тойргийн гадна байхдаа ямар мэдрэмж төрж байсныг надад хэлээч. Хариултууд хүүхдүүд.

Тоглоом "Маск".

Сэтгэл зүйч. Одоо бид уур хилэнгийн маск хийх болно. Салфетка ав. Чимхэх хөдөлгөөнийг ашиглан нүх гаргаж, нүүрэндээ ууртай маск авах болно. Энэ маскыг түрхээд үзээрэй. Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг.

Дасгал хийх "Амрах арга замууд уур хилэн» .

Сэтгэл зүйч. Би танд үүнээс ангижрах хэд хэдэн аргыг санал болгож байна уур хилэн:

Сонин урах;

хөлөө дарах;

- "цуглуулах"миний уутанд байгаа уур;

Сониныг бутлах;

Толинд харж байхдаа инээмсэглээрэй.

Дасгал хийх "Чимээгүй нуур" (хүүхдүүд хивсэн дээр хэвтэж, аудио бичлэг тоглодог)

Сэтгэл зүйч. Манайх анги дуусч байна. Өнөөдөр бид юу хийснээ, ямар шинэ зүйл сурснаа, мөн танд юу хамгийн их таалагдсаныг санаарай. Хариултууд хүүхдүүд.

Сэтгэл зүйч. Салахдаа би чамд дулаан мэдрэмж өгөхийг хүсч байна (Би чамайг хайраар илбэж байна, би бүр маш их баяртай байна)

Уран зохиол:

1. Пазухина I. A. Танилццгаая! Сургалт 4-6 насны сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн сэтгэл хөдлөлийн ертөнцийг хөгжүүлэх, засах. Санкт-Петербург: Хүүхэд насны хэвлэл, 2004

2. Kryazheva N. L. Хүүхдийн ертөнц сэтгэл хөдлөл. 5-7 насны хүүхдүүд. Ярославль, 1997 он

Хүүхдийн баяр баясгалан гэж юу вэ? Энэ бол эерэг сэтгэл хөдлөлийн талаархи таны ертөнцийг үзэх үзэл юм. Хүүхэд аз жаргалтай байвал түүнээс чин сэтгэлийн урсгал гарч, хөгжилтэй, нээлттэй, инээмсэглэлтэй, нийтэч, аз жаргалтай байдаг. Энэ баяр баясгалантай мөчид түүний дотоод байдал нь түүний зан чанарын бүх сайн чанарыг харуулах боломжийг олгодог. Хувийн зан чанарыг эв найртай хөгжүүлэхийн тулд хүүхэд энэ байдлыг аль болох олон удаа мэдрэх нь чухал юм. Би "Баяр баясгаланг зурах" хичээлийг асфальтан дээр зурахыг хүсч байгаагийн шалтгаан нь яг энэ юм.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Урьдчилсан ажил

  1. Бид тус бүр 4 хүнтэй 4 хүүхэдтэй 4 баг элсүүлж байна.
  2. Бид 4 хүний ​​4 багийн асфальтан дээрх газрыг тодорхойлдог.
  3. Бид олон өнгийн өнгийн харандааны багц бэлддэг
  4. "Баяр баясгалан"-ын тухай шүлэг сонгох
  5. Дүр хайж байна
  6. Гэнэтийн бэлэг бүхий шидэт авдар бэлтгэх (чихэр)
  7. Бид хөгжмийн бүтээлүүдийг сонгодог
  8. Бид “Joy” уран зургийн талбайд хөгжмийн төв авчирдаг
  9. Хүүхдүүдийн дунд “Баяр баясгалан гэж юу вэ?” гэсэн судалгааг явуулж байна.

Цэцэрлэгийн тоглоомын талбай дээр шууд боловсролын үйл ажиллагаа явуулах.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн уу залуусаа. Өнөөдөр бид баяр баясгалангийн тухай ярих болно. Та бүгдийн хувьд баяр баясгалан гэж юу вэ, хэн бэ гэдгийг ярилцъя. Тэр хаана нуугдаж байсан бэ? Би амталж болох уу? Дараа нь бид шидэт өнгийн харандаа ашиглан асфальтан дээр баяр баясгаланг дүрслэх болно.

Би Joy-г хэрхэн төсөөлж байгааг сонсоорой.

Мөрөөдөл биелэх үед

Тэгвэл бид сайн байна

Дулаан, зун болоход

Эргэн тойронд гэрэлтэй үед

Хүүхдүүд хөгжилтэй, хөгжилтэй тоглож байх үед

Мөн ээж, аавтайгаа хамт нарны доор наранд шарна

Цэвэр агаарт тоглож, хооллож байхдаа

Бид маш их аз жаргалтай, хамтдаа амьдардаг.

Залуус аа, та бүгдийн хувьд баяр баясгалан гэж юу гэж бодож байна вэ?

  • Бүгд хөгжилтэй байна
  • Та тоглож, алхаж болно
  • Ямар нэг сайн зүйл хийхэд
  • Ээж надад маш их чихэр идэхийг зөвшөөрдөг
  • Би маш олон машинтай
  • Тэд надад хүүхдийн тэрэг, хүүхэлдэй өгсөн
  • Найзуудтайгаа чатлах
  • Хэн нэгэнтэй найзалж байхдаа
  • Тэд чамтай тоглож байна
  • Би уйдахгүй байхдаа
  • Далайн аялал
  • Далайд сэлэх
  • Нохойтой хамт алхах
  • Бүх зүйл танд зөвшөөрөгдөх үед
  • Хувцас худалдаж авах
  • Бид театр руу явдаг
  • Би амьтны хүрээлэнд очсон
  • Ээж надад миний дуртай үлгэрийг уншиж өгдөг
  • Найз нь төрсөн өдрөөр нь ирэх гэж байна
  • Зуслангийн байшинд амарч байна
  • Шинэ он
  • Санта Клаус аавын шаахайтай ирэхэд
  • Ээж, аавтайгаа уулзах
  • Та эмээ дээрээ очих гэж байна уу?
  • Манай эмээ надад амттай хуушуур хийж өгдөг
  • Ээж, аавтайгаа тэврэлдэж, үнсэлцдэг
  • Ээжтэйгээ хөтлөлцөн алхаж байна
  • Ээж, аав надад шишүүхэй өгсөн
  • Тэд надад нохой худалдаж авсан
  • Та аавтайгаа далайд элсэн цайз барьдаг
  • Аавтайгаа далайд сэлж байна
  • Миний төрсөн өдөр хэзээ вэ
  • Бөмбөг ихтэй байхад тэдэнтэй тоглож болно
  • Миний төрсөн өдөрт Spiderman ирсэн
  • Олон бэлэг өгөх үед
  • Надад бүх гүнж бий
  • Шувууд дуулж байна
  • Солонго гарч ирнэ
  • Нар гэрэлтэж байна
  • Цэцэг нь сайхан үнэртэй
  • Тэд надад цэцэг өгдөг
  • Амттай гүзээлзгэнэ
  • Ойд мөөг түүж байна
  • Өвлийн улиралд бид цасан хүн хийдэг
  • Цасан бөмбөг тоглоцгооё
  • Цаснаас цайз барих
  • чаргаар гулгацгаая
  • Бид тэшүүрээр гулгаж байна

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, та амьдралдаа хичнээн их баяр баясгалантай байдаг вэ? Энэ бол гайхалтай. Та юу гэж бодож байна, баяр баясгалан идэх боломжтой юу?

Хүүхдүүд (санал асуулгад үндэслэсэн хүүхдүүдийн хариулт)

Мэдээж та чадна;

  • Миний хувьд баяр баясгалан бол маш олон амттай чихэр, шоколад, бялуу, нарийн боов, зайрмаг юм
  • Би хүнсний ногоо лууван, байцаа, улаан лооль, өргөст хэмх дуртай
  • Миний хувьд баяр баясгалан бол гүзээлзгэнэ, нэрс, зэрлэг гүзээлзгэнэ, тарвас, интоор юм.
  • миний хувьд гадил, алим, лийр
  • миний хувьд энэ бол манна будаа юм
  • Би чипсэнд дуртай

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, баяр баясгалан хаана нуугдаж байна гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд (санал асуулгад үндэслэсэн хүүхдүүдийн хариулт)

  • Баяр баясгалан нь бэлгүүдэд нуугдаж байв.
  • Төрсөн өдрийн үдэшлэг дээр
  • Амралтын өдөр
  • Шинэ жилийн хувьд.
  • Модны доорх ойд мөөг ургадаг тул
  • Цэцэрлэгт, учир нь тэнд маш олон амттай үхрийн нүд байдаг
  • Модон дээр, учир нь алим тэнд ургадаг
  • Хөргөгчинд зайрмаг байгаа тул
  • Гал тогооны өрөөний сандал доор миний муур Маркиз сууж байна
  • Тэд амттай бялуу зардаг учраас дэлгүүрт
  • Цирк дээр маш олон амьтан байдаг тул
  • Бөмбөлөгүүд нь өнгөлөг байдаг тул
  • Миний тоглоомонд, учир нь миний дуртай Винкс хүүхэлдэй тэнд амьдардаг
  • Далай руу, учир нь тэнд дулаахан, та сэлж болно
  • Айлчлалын үеэр би тэнд бүх зүйлийг хийж чадна
  • Эмээгийн гал тогооны өрөөнд, учир нь тэнд амттай байдаг
  • Дулаан болохоор ээжийнхээ гарт

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Энд байна, ямар өөр баяр баясгалан вэ. Сонирхолтой, гэнэтийн, амттай, нууцлаг.

Өө, залуусаа, та хэн нэгний инээхийг сонсож байна уу? Энэ хэн бэ залуусаа?

Хүүхдүүд:

Энэ бол Sunny.

Нар:

Сайн байцгаана уу хайрт хүүхдүүд минь. Таны зочин болсондоо баяртай байна.

Намайг харсандаа баяртай байна уу?

Хүүхдүүд:

Сайн уу Sunshine. Таныг зочноор хүлээн авч байгаадаа бид маш их баяртай байна.

Нар:

Залуус аа, та нарыг баяр хөөртэй, аз жаргалтай хүүхдүүд гэдгийг би мэднэ. Чамайг дулаан туяагаар дулаацуулж, улам аз жаргалтай, гэрэл гэгээтэй болгох гэж би тэнгэрээс бууж ирлээ.

Бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе, учир нь энэ нь бас баяр баясгалан юм (хүүхдүүд бие бие рүүгээ инээмсэглэдэг)

Сайхан, баяр хөөртэйгөөр тэвэрцгээе. Тодорхой хугацаанд уулзаагүй хүмүүс бие биедээ баяртай байдаг учраас үргэлж тэврэлддэг. (хүүхдүүд тэврэх)

Бие биедээ эелдэг үг хэлцгээе. Учир нь тэднийг хэлэх, танд хандаж хэлэхийг сонсох нь хүндэтгэлтэй, тааламжтай, баяр баясгалантай байдаг. (хүүхдүүд бие биедээ эелдэг, тааламжтай үгс хэлдэг)

Залуус аа, хар даа, бидний эргэн тойронд олон сайхан цэцэг ургаж байна. Тэднийг харж, таашаал авах нь гоо зүйн хувьд тааламжтай, баяр баясгалантай байдаг. Тэднийг харж, үнэрийг нь мэдэр. (хүүхдүүд цэцэгсийг таашааж, үнэрлэдэг).

Одоо 4 хүнтэй 4 багт хуваагдъя. Би одоо та нартай өөрийн шидэт өнгийн харандаануудаа хуваалцах болно, мөн тэдгээрийн тусламжтайгаар чи Баяр баясгаланг асфальтан дээр төсөөлж байгаагаар нь дүрслэх болно. (Хүүхдүүд өнгийн харандаа авч, баг бүр асфальтан дээр баяр баясгаланг зурдаг. Хүүхдүүд зураг зурж байхад Joy-ийн тухай хөгжим тоглодог)

Сайн байна залуусаа. Та сонирхолтой, үзэсгэлэнтэй, ер бусын, өнгөлөг зургуудтай. Таны дүрсэлсэн: ээж, аав, нар, тэнгэр, цэцэг, нохой, бялуу, чихэр, чарга, тэшүүр гэх мэт. Хамгийн гол нь та яаж баярлахаа мэддэг байх ёстой.

Залуус аа, би диваажинд харих цаг боллоо. Би чамтай хамт баяр баясгалантай, тааламжтай байсан. Удахгүй уулзацгаая. (Нар алга болдог)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Олон янзын үйл явдал, үзэгдлүүд танд баяр баясгаланг авчирч байгаад баяртай байна. Ээж, аав, өвөө эмээ нартай харилцах нь таны хувьд баяр баясгалан юм. Тэр хайр, халамж, дулаан нь баяр баясгалан юм. Спортоор хичээллэх, найз нөхөдтэйгээ тоглох, амттай, эрүүл хоол идэх, байгальтай харилцах, амьтадтай харилцах - энэ бүхэн танд маш их баяр баясгаланг авчирдаг.


Аналитик сэтгэлгээтэй хүмүүс мэдрэмжээ илэн далангүй илэрхийлэх дургүй байдаг ч амжилттай харилцахын тулд зөв нөхцөл байдалд сэтгэл хөдлөлөө хэрхэн зөв дүрслэхийг мэдэх нь чухал юм. Сэтгэл хөдлөлийн суурь бол хүмүүсийн хоорондын харилцаа холбоо тогтооход туслах юм. Ярилцагчынхаа хариу үйлдлийг харахад харилцан яриа өрнүүлж, бие биенээ ойлгоход илүү хялбар болно. Сэтгэл хөдлөлөө хянах чадвар нь байгалиас заяасан бэлэг боловч тодорхой дасгалын тусламжтайгаар хөгжүүлж болно.

Нүүрэндээ дулаацуулах хэрэгтэй

Олон жүжигчид өөрсдийн бэлтгэлээ нүүрний булчингаа дулаацуулж, тэднээс хүссэн сэтгэл хөдлөлөө "барималдахад" хялбар болгодог. Та үүнийг толины өмнө эсвэл театрын бүлгийн нэг хэсэг болгон бие даан хийж болно. Толинд анхааралтай ажиглавал хөмсөг, дух, нүд, уруул, хацар, хэл, хамар зэрэг хөдөлгөөнт хэсгүүдийг олох хэрэгтэй. Хүн ээлжлэн гимнастик хийх, өөрөөр хэлбэл тэднийг хөдөлгөх хэрэгтэй. Жишээлбэл, зүүн хөмсгөө, дараа нь баруун тийшээ өргөх эсвэл нүд, уруулаараа хэд хэдэн хөдөлгөөн хий. Таван минутын халаалт нь нүүрний хөдөлгөөнийг мэдрэхэд хангалттай. Уруул, хэлээ сайн сунгасан хүмүүс ярихад хялбар болсныг тэмдэглэж байна.

Нүүр царайгаа судлаарай

Жүжигчин хүний ​​хувьд нүүр царай нь илэрхий байх нь маш чухал бөгөөд үзэгчид юуг илэрхийлж байгааг анх удаа ойлгох болно. Энгийн хүмүүсийн хувьд харилцааны амжилт нь ийм илэрхийлэлтэй байдлаас хамаардаг. Гэсэн хэдий ч бид тодорхой сэтгэл хөдлөлийг мэдрэх үед бидний царай ямар харагддагийг тэр бүр мэддэггүй. Таны нүүрний хувирлыг судалж, тодорхой мэдрэмжийн үед булчингийн байрлалыг санаж, хүссэн сэтгэл хөдлөлөө зөв илэрхийлэх болно гэдэгт итгэлтэй байж болно. Жишээлбэл, гайхшрал нь амаа ангайх, нүдээ том нээх, хөмсөг өргөх зэргээр тодорхойлогддог. Энэ бол сэтгэл хөдлөлийн стандарт илрэл юм. Гэвч амьдрал дээр хүн үүнийг огт өөрөөр илэрхийлж чаддаг тул буруугаар ойлгох эрсдэлтэй байдаг.

Арван маск

Ихэнх тохиолдолд та арван маск гэж нэрлэгдэх стандарт сэтгэл хөдлөлийг илэрхийлэх шаардлагатай болдог.

  • айдас;
  • уур хилэн;
  • хайр (хайрлах);
  • баяр баясгалан;
  • уйлах;
  • ичгүүр, ичгүүр;
  • жигшил;
  • хайхрамжгүй байдал;
  • өвдөлт;
  • өргөдөл (та хэн нэгнээс ямар нэгэн зүйл гуйх).

Тэднийг дүрслэх гэж оролдохдоо толинд байгаа илэрхийлэлээ санаж байгаарай, ингэснээр та зөв мөчид тэдгээрийг ой санамждаа хуулбарлаж, нүүрэндээ харуулах боломжтой болно. Зураг үүсгэх, нэг сэтгэл хөдлөлөөс нөгөөд шилжих үед булчин бүрийн хөдөлгөөнийг санах нь чухал. Дасгал хийх тусам “маск зүүх” амар байх болно.

Нууц: сэтгэл хөдлөлийг хэрхэн илүү сайн дүрслэх вэ

Заримдаа найдвартай "маск" авахад маш хэцүү байдаг. Та нүүрэн дээрээ ижил төстэй зүйлийг дүрслээд зогсохгүй зохих мэдрэмжинд автах хэрэгтэй. Та ууртай харагдах хэрэгтэй үед үүнийг хийхэд хэцүү байдаг, гэхдээ зүрх сэтгэлдээ та эелдэг хүн юм. Нүүрний хувирлыг аль болох бодитой болгохын тулд өөртөө тохирох үгсийг хэлэхийг зөвлөж байна. Жишээлбэл, та жигшил зэвүүцлийг дүрслэх шаардлагатай үед өөртөө "Чи хэнтэй адилхан вэ? Яаж ийм доош унаж чадав аа? Таны дэргэд байх нь жигшүүртэй юм!" Ийм дуудлага нь нүүрэн дээрх тодорхой сэтгэл хөдлөлийг удирдах үйл явцыг хурдасгадаг.

Даалгаварууд:

Оношлогоо:

  • Сэтгэл хөдлөлийн хөгжлийн түвшинг судлах
  • Амьсгалах, амьсгалах зөв яриа үүсэх түвшинг оношлох

Боловсролын:

  • Үйлдлээ зааварт захируулах чадварыг хөгжүүл.
  • Харилцан ойлголцол, нөхөрсөг байдлыг бий болгох
  • Бие биенээ хүндлэх сэтгэлийг төлөвшүүлэх

ХИЧЭЭЛ 9.

Оршил. Ажилдаа бэлдэж байна.
Амьсгалын дасгал
Тоглоомын дасгал "Баяр баясгалан"
"Баяр баясгалантай дүр үзүүлэх" дасгал
Тоглоом "Нарлаг туулай"
Биеийн тамирын минут
Пиктограмм
Дасгал "Би гунигтай байх үед..."
Тоглоом "Чоно ба туулай"
Дүрслэх урлагийн үйл ажиллагаа "Сэтгэл хөдлөлийг дүрслэх"
Нүдний хөдөлгөөний дасгал
"Сэтгэл хөдлөлийг таах" дасгал
"Нөхөрлөл инээмсэглэлээс эхэлдэг" дасгал
Хичээлийн төгсгөл.

40 мин.


ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

ДУЛААХ:

1) Бүлэгт эерэг, ажлын уур амьсгалыг бий болгох.
2) Хүүхдийг удахгүй болох үйл ажиллагаанд бэлтгэх.

Мэндчилгээ. Ажилдаа бэлдэж байна.

АМЬСГАЛ АВАХ ДАСГАЛ

I.P.- сууж байна. Хүүхдүүд нүдээ аниад сууж байна. Амьсгалах - нүдээ нээ. Амьсгалах - нүдээ ань. Үргэлжлүүлэн, гэрэлд амьсгалах, харанхуйд амьсгалах. Нүдээ аниад бүрэн тайвшир. Нүдээ нээгээд анивчих.

ГОЛ ХЭСЭГ:

Сэтгэл хөдлөлийн үүсэх түвшинг оношлох. Сэдэв дээр ажиллах
(Сэдэвчилсэн тоглоом, дасгалууд).

Сэтгэл зүйч:Өнөөдөр бид сэтгэл хөдлөлийн талаар ярих болно. Энэ хүний ​​царайг хар ("Баяр баясгалан" дүрсийг харуулав).Энэ хүнийг ямар царайтай гэж бодож байна вэ? (Хүүхдийн хариулт). Тийм ээ, баяр хөөртэй. Та яаж таамагласан бэ? (Хүүхдийн хариулт). Тийм ээ, зөв. Сайн хийлээ. Бид баяр баясгалантай царайтай бол өргөн инээмсэглэж, нүд нь нарийсч, онийлгодог. Бид нүүрэндээ баяр баясгаланг дүрслэхийг хичээцгээе.

(Энэ хичээлийн үеэр та "Танилцуулга" хэсгээс "Сэтгэл хөдлөл" илтгэлийг ашиглаж болно)

"ЗУРГИЙН БАЯР" дасгал.

Бүх оролцогчид тойрог хэлбэрээр сууна. Нэг тоглогч "баяр баясгаланг" дүрсэлж, энэ илэрхийлэлийг баруун талд байгаа хөрш рүү дамжуулж, хөршийнхөө нүүрэн дээр харсан зүйлээ аль болох нарийвчлалтай давтах ёстой.

Сэтгэл зүйч:Та бүхний сэтгэл санааг сайхан болгохын тулд "НАРТАЙ БҮЖИЛ" тоглоом тоглоцгооё.

"SUN BUNNY" дасгал.

o Нарны туяа таны нүд рүү харав. Тэднийг хаа.
o Тэр нүүрэн дээр нь цааш гүйж, алгаа дух, хамар, ам, хацар, эрүү дээр нь зөөлөн илэв.
o Толгой, хүзүү, гар, хөлөө зөөлөн илнэ.
o Тэр гэдсэн дээрээ авирч - гэдсийг нь цохив.
o Нарлаг туулай бол золгүй явдал хийдэг хүн биш. Тэр чамайг хайрлаж, энхрийлж, түүнтэй нөхөрлө.
Агуу их! Бид нарны туяатай нөхөрлөж, гүнзгий амьсгаа аваад бие бие рүүгээ инээмсэглэв.

Сэтгэл зүйч:Энэ дасгалыг хийсний дараа танд ямар мэдрэмж төрсөн бэ? (Хүүхдийн хариулт)

Биеийн тамирын минут.

"PICTOGRAM" дасгал

Сэтгэл зүйч:("Уур" дүрсийг харуулав)Карт дээрх царайг хар. Зураг дээрх хүн ямар мэдрэмж төрж байна вэ? (Хүүхдийн хариулт). Нүүрнийх нь хувирлыг хар даа...Ам нь юу болсон бэ? Хөмсөг? Нүдний илэрхийлэл юу вэ? Одоо "Ууртай өвөө" хэмээх хүү Петягийн тухай түүхийг сонсоцгооё.

Петя өвөөгийнхөө тосгонд ирээд тэр даруй зугаалахаар явав. Петя сануулгагүйгээр хаалганаас гарсан тул өвөө маш их уурлав. Тэр хаашаа явсан бэ? Хэрэв түүнд ямар нэгэн зүйл тохиолдвол яах вэ? Энэ түүхийг тоглоцгооё.

Дасгал "БИ ГУНГАЙ БАЙДАГ ҮЕД..."

Хүүхэд бүр ахлагчийн эхлүүлсэн өгүүлбэрийг дуусгахыг хичээнэ... Би гунигтай байдаг...
ЖИШЭЭЛБЭЛ: Хүүхэд уйтгар гунигийг "... зүрхэнд чинь нулимс урсах" мэдрэмж гэж тодорхойлдог.

o "Би заримдаа гунигтай үедээ уйлдаг."
o "Чи үнэхээр уурласан бол хэнийг ч цохихгүй байсан нь дээр, учир нь тэд чамайг цохиж магадгүй" гэх мэт.

Сэтгэл зүйч "Айдас" пиктограммыг харуулж байна. Зураг луу хар. Үүн дээр хэн дүрслэгдсэн бэ? Түүний сэтгэл санаа ямар байна? (Хэлэлцүүлэг болж байна).

Сэтгэл зүйч:"Чоно ба туулай" тоглоом тоглоцгооё.

Тоглоом "ЧОНО БА ТУЛААН"

Тоглогчдын дунд удирдагчийг сонгодог - чоно, үлдсэн нь туулай. Чоно нойрмоглоход туулай аажуухан гарч зугаалах боловч хөлийн чимээ сонсогдоход чоно туулай руу дайрч, барьж авдаг.
Тоглолт дууссаны дараа хэлэлцүүлэг явагдана: туулайн дүрд тоглоход тоглогчид ямар сэтгэл хөдлөлийг мэдэрдэг вэ. Тэд айсан уу?

Дэвтэр дээр ажиллах, дүрслэх урлагийн үйл ажиллагаа.

o Сурагчид өөрт таалагдсан 3 өнгө будгийг ээлжлэн сонгож, 3 тойрог зурна.

Нүдний хөдөлгөөний дасгал

ЗОРИЛТ: Нүдний ядаргаа, ядаргаа тайлж, нүдний өвчнөөс урьдчилан сэргийлнэ.
I.P.- сууж байна. Толгой нь тогтсон. Нүд нь урагшаа хардаг. Нүдний хөдөлгөөнийг 4 туслах чиглэлд (диагональ) дасгал хийж эхэлнэ, нүдийг төвд аваачна. Хөдөлгөөнийг удаан хурдаар хийдэг (3-аас 7 секундын хооронд). Нүдний хөдөлгөөнийг амьсгалахтай хослуулах ёстой.

o Сурагчдад хуудас цаас өгдөг. Тэдэнд маскуудын тойм байгаа бөгөөд та аз жаргалтай, гунигтай, аймшигтай маск дүрслэх хэрэгтэй.

"Сэтгэл хөдлөлөө таах" дасгал.

Оюутнуудад сэтгэл хөдлөлийг дүрсэлсэн пиктограммыг санал болгодог. Тэд тодорхой зурган дээр ямар сэтгэл хөдлөлийг дүрсэлсэн болохыг таах ёстой.

"НАЙРАМЛАЛ ИНЭЭМСЭГЛЭЭС ЭХЭЛдэг" дасгал.

Тойрог дээр зогсож буй хүмүүс гар нийлж, хөршийнхөө нүд рүү харж, түүнд хамгийн эелдэг инээмсэглэл тодруулна. (Нэг нэгээр нь).

ДҮГНЭЛТ:

  1. Дууссан даалгавруудыг шалгаж байна.
  2. Ажлын эерэг сэтгэл хөдлөлийг бэхжүүлэх.
  3. Хичээлийг дүгнэж байна.
Хуваалцах: